kpb

13 róż

tytuł oryginalny: Las 13 rosas

reżyseria: Emilio Martínez-Lázaro
aktorzy: Pilar López de Ayala, Verónica Sánchez, Marta Etura, Nadia de Santiago, Gabriella Pession, Félix Gómez

czas trwania: 132 min.
produkcja: Hiszpania 2007

4 nagrody GOYA 2008 (zdjęcia, kostiumy, muzyka, aktor drugoplanowy) i 10 nominacji w innych kategoriach (m.in. najlepsza reżyseria, film, montaż, debiut aktorski, oryginalny scenariusz, efekty specjalne)

Jeden z najgłośniejszych hiszpańskich filmów ostatnich lat, który wywołał w kraju wiele burzliwych dyskusji.

Akcja filmu rozgrywa się tuż po wkroczeniu oddziałów generała Franco do Madrytu. Wielu republikanów ucieka z kraju obawiając się krwawych represji. Inni nie chcą lub nie mogą tego zrobić, tak jak młode bohaterki tego opartego na faktach filmu. 13 dziewcząt po brutalnych przesłuchaniach na policji zostaje przewiezionych do więzienia Ventas i wspólnie oskarżonych o wspieranie rewolucji oraz organizację zamachu przeciwko generałowi Franco.

Emilio Martínez-Lázaro o filmie: Każdy film przekazuje pewien obraz rzeczywistości. (...) Całościowe przedstawienie aspektów i dokładnych przyczyn wydarzenia leży bardziej w gestii historyków (...). Nasz film opiera się na faktach, żeby pomóc zrozumieć sytuację, w którą trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie była prawdziwa. W ciągu dwóch godzin nie da się przedstawić wszystkich zawiłości tamtego wydarzenia. Jednak główną rolą kina nie jest opisywanie historii, lecz wzbudzenie emocji i uczuć u widzów.

Wierna rekonstrukcja epoki (...) trzyma w napięciu tak, jakbyśmy oglądali polityczny thriller.
El Mundo

Film prezentowany w ramach
9. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. 


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share