kpb

Baader - Meinhof

tytuł oryginalny: Der Baader Meinhof Komplex

reżyseria: Uli Edel
aktorzy: Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Bruno Ganz

czas trwania: 150 min.
produkcja: Niemcy/Francja/Czechy 2008
premiera: 2009-03-20

Oscary 2009:
nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny
nominacje do Złotych Globów i BAFTY dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Camerimage 2008: Brązowa Żaba 

Baader - Meinhof
to dynamiczny i przejmujący film o powstaniu jednej z najsłynniejszych organizacji terrorystycznych ubiegłego stulecia. Pełen dramatyzmu obraz o przemianach społecznych i portret dwójki ludzi, których skutki działań wpłynęły na historię naszego współczesnego świata.

Podczas wizyty szacha Iranu w Berlinie dochodzi do krwawo stłumionych przez policję zamieszek na ulicach miasta. To stanie się iskrą, która poderwie dwoje młodych ludzi: Andreasa Baadera (Moritz Bleibtreu) i Ulrike Meinhof (Martina Gedeck) do stawienia oporu przeciwko prawicowym tendencjom polityki rządu i stanie się przyczyną powołania tajnej organizacji. Wkrótce znana ona będzie całemu światu jako RAF (Frakcja Czerwonej Armii), odpowiedzialna w latach 70. za zamachy bombowe, kradzieże i morderstwa. Działalność RAF doprowadziła w 1977 r. do poważnego kryzysu w państwie, zwanego „niemiecką jesienią”.

Radykalni działacze lewicowi wydają wojnę wszystkiemu, co w ich mniemaniu stanowi nowe oblicze faszyzmu: amerykańskiemu imperializmowi, wspieranemu przez niemieckie elity władzy, w znacznej części naznaczone nazistowską przeszłością. Radykałowie dążą do stworzenia społeczeństwa, które będzie bardziej przyjazne ludziom, ale metody, których używają do realizacji tego ideału, są nieludzkie. Jedyną osobą, która jest w stanie ich zrozumieć, jest dowódca oddziału policji, który ma za zadanie ich powstrzymać - Horst Herold (Bruno Ganz).

Film reżysera Uliego Edela (Dzieci z Dworca Zoo, Piekielny Brooklyn) i scenarzysty oraz producenta, Bernda Eichingera (w 2003 r. Oscar za Nigdzie w Afryce oraz nominacja do Oscara w 2005 r. za Upadek), oparty na książce Stefana Austa, Der Baader Meinhof Komplex.

Główne role w filmie zagrali: Martina Gedeck (Życie na podsłuchu) jako Ulrike Meinhof, Moritz Bleibtreu (Biegnij, Lola, biegnij, Eksperyment) jako Andreas Baader i Johanna Wokalek jako Gudrun Ensslin.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 5: Między walką a pojednaniem.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share