kpb

Obywatel Milk

tytuł oryginalny: Milk

reżyseria: Gus Van Sant
aktorzy: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco

czas trwania: 128 min.
produkcja: USA 2008
premiera: 2009-01-23

Złote Globy 2009
nominacja: najlepszy aktor w dramacie - Sean Penn


8 nominacji do Oscara!!!
najlepszy aktor - Sean Penn - OSCAR!
najlepszy scenariusz oryginalny - OSCAR!
najlepszy film, najlepsza reżyseria,
najlepszy aktor drugoplanowy - Josh Brolin
najlepsza muzyka - Danny Elfman, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy


Historia człowieka, który zaryzykował życie w walce o swoje przekonania.

W 1977 roku Harvey Milk został wybrany na radnego w San Francisco i stał się pierwszym w historii przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu mężczyzną wybranym do znaczącej instytucji publicznej w Ameryce. Jego zwycięstwo było nie tylko sukcesem w walce o prawa gejów, wpłynął na zmianę wielu aspektów życia politycznego. Docierając do wszystkich - od starszych obywateli po działaczy związkowych - Harvey Milk zmienił sposób pojmowania walki o prawa człowieka i stał się bohaterem Amerykanów.

Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, Ameryka straciła znakomitego polityka i bojownika walczącego o prawa człowieka.

Film Gusa Van Santa pokazuje nam osiem ostatnich lat w życiu Milka. Rozpoczyna się w chwili, w której Milk przeprowadza się z Wall Street do Castro, robotniczej dzielnicy Los Angeles, a kończy jego śmiercią. 

Reżyser Gus Van Sant jest jednym z najwybitniejszych autorów współczesnej amerykańskiej kinematografii, ikoną kina niezależnego. Twórca Słonia, Paranoid Park, Last Days i Buntownika z wyboru.

W tytułowej roli znakomity aktor i reżyser Sean Penn (Rzeka tajemnic) w mistrzowskiej kreacji. Ponadto występują Emile Hirsch (Wszystko za życie), Josh Brolin (To nie jest kraj dla starych ludzi) i James Franco (Spider-Man 1, 2 i 3).


Wyrazisty, doskonale opowiedziany dramat. (...) Godna Oscara kreacja Seana Penna zapiera dech w piersiach. Ta saga o walce jednego człowieka o prawa ludzkie jest pasjonująca. Claudia Puig, USA Today 

Siła filmu tkwi w zadziwiającej równowadze niuansów i rozmachu, w jego umiejętności przedstawienia niemal wszystkiego - miłości, śmierci, polityki, seksu, nowoczesności - bez tracenia intymności całej opowieści. Harvey Milk był intrygującą, inspirującą postacią. Obywatel Milk to rewelacja. A. O. Scott, New York Times 

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Dziwny jest ten świat.


ZWIASTUN filmu (z polskimi napisami):

Bookmark and Share