kpb

Księżna

tytuł oryginalny: The Duchess

reżyseria: Saul Dibb
aktorzy: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, Hayley Atwell, Simon McBurney

czas trwania: 110 min.
produkcja: Wlk. Brytania/ Włochy/ Francja 2008
premiera: 2009-01-09

Złote Globy 2009
nominacja: najlepszy aktor drugoplanowy - Ralph Fiennes

Oscary 2009: najlepsze kostiumy
nominacja - najlepsza scenografia


Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, ukazuje historię Georgiany Spencer, XVIII-w. księżnej Devonshire, przodkini księżnej Diany.

Księżna Georgiana Cavendish (Keira Knightley) wiodła ekstrawaganckie życie, pełne politycznych i miłosnych intryg. Już jako 16-latka wyróżniała się wśród innych arystokratek urodą i wdziękiem. Udało się jej zwrócić uwagę samego księcia Devonshire (Ralph Fiennes). Perspektywa małżeństwa z tak wysoko postawionym człowiekiem i możliwość awansu społecznego sprawiły, że Georgiana odrzuciła zakochanego w niej Charlesa Greya. Jednak wbrew jej wyobrażeniu życie u boku Księcia nie przypominało bajki, a młoda Księżna szybko poznała gorzki smak życia na dworze.

To historia niezwykłej, popularnej wśród współczesnych kobiety, znanej z wierności swoim uczuciom, za co musiała zapłacić wysoką cenę.

Księżna to produkcja przygotowana z wielkim rozmachem. Przepiękne pejzaże, wysmakowana scenografia oraz zachwycające stroje pochodzące z XVIII wieku. Film jest adaptacją bestselleru Amandy Foreman zatytułowanego Georgiana, Duchess of Devonshire.

W filmie wystąpili znakomici aktorzy: Keira Knightley (Pokuta, trylogia Piratów z Karaibów, Obłęd), Ralph Fiennes (Czerwony smok, Wierny ogrodnik), Charlotte Rampling (Pod piaskiem, Klucze do domu), Dominic Cooper (Mamma mia!, Z piekła rodem, Śniadanie na Plutonie).

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Księżna, Juno - i inne kobiety w różnym wieku.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share