kpb

Pełen oddech

tytuł oryginalny: Połnoje dychanie

reżyseria: Walerij Pendrakowski
aktorzy: Tatiana Liutajewa, Dmitrij Isajew, Igor Lifanow, Ekaterina Wilkowa, Natalia Jegorowa

czas trwania: 114 min.
produkcja: Rosja 2007
premiera: 2008-12-12

Szukszyński MFF na Ałtaju 2007 rok: nagroda za najlepszą kobiecą rolę - Natalia Jegorowa
MFF w Omanie 2007 - Emiraty Arabskie: nagroda za najlepszy film festiwalu
MFF Kair 2007: dla Tatiany Liutajewoj za najlepszą rolę kobiecą
MFF Montreal 2007: nagroda publiczności
Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Warszawą 2007: nagroda publiczności


Irina - piękna, dojrzała kobieta, zakochana jest w młodym Kostii. Dzieli ich znaczna różnica wieku, ale też ogólne podejście do życia. Bohaterowie przyjeżdżają ze stolicy do niewielkiej rybackiej wioski, gdzie leniwie toczy się życie „ukraińskich” Rosjan. Wśród przepięknych ukraińskich krajobrazów rozgrywa się dramat filmu Pełen oddech. Paralelne historie miłości przecinają się w miejscu skrzyżowania morskich dróg.

Jest to historia o tym, jak niebezpieczny jest powrót do przeszłości, dramat o pragnieniu miłości, tłem której stało się zetknięcie dwóch światów.

Zdjęcia do filmu miały miejsce na Półwyspie Kerczeńskim, gdzie Morze Czarne spotyka się z Azowskim. Piękna sceneria krymskich krajobrazów jest jednym z atutów filmu. Poezja stepu i morza, wiatru i ptaków, dziwnych, ale ciekawych mieszkańców zapomnianej rybackiej wioski, czyni ten obraz pełnym. 

Pendrakowski swój film nakręcił jako pożegnanie z Krymem, kochanym i znanym mu od wielu lat. Z tym Krymem, który widział, pamiętał i do którego powrót jest już niemożliwy.

Bookmark and Share