kpb

Mleko

tytuł oryginalny: Süt

reżyseria: Semih Kaplanoğlu
aktorzy: Basak Köklükaya, Melih Selcuk

czas trwania: 102 min.
produkcja: Turcja/Francja/Niemcy 2008
premiera: 2009-05-01

MFF Wenecja 2008
MFF Toronto 2008

Uniwersalny film o trudnym dorastaniu w dzisiejszej Turcji, gdzie tradycja i nowoczesność zderzają się, stawiając młodych ludzi przed ciężkimi wyborami. Nastoletni Yusuf wraca do rodzinnego miasteczka położonego na prowincji. Tu wciąż mieszka jego owdowiała matka, która prowadzi małą mleczarnię. Kobieta ma nadzieję, że syn pomoże jej w rodzinnym interesie, ale Yusuf ma inne plany. Chce być poetą. Zagubiony chłopak będzie musiał zdecydować, jaką drogę wybrać.

Mleko jest drugą częścią tzw. trylogii Yusufa. Reżyser przedstawia w niej historię swojego bohatera "od końca". W pierwszej części Jajko opowiadał o Yusufie w wieku lat 40, w Mleku poznajemy go w momencie wejścia w dorosłe życie, natomiast trzecia, ostatnia część Miód, opisuje jego dzieciństwo.

Akcję filmu umieściłem w Anatolii, w wiejskiej społeczności, doskonale odzwierciedlającej historyczne, kulturowe i gospodarcze cechy tego regionu, który na przestrzeni ostatnich kilku lat uległ błyskawicznym zmianom i modernizacji. W tym rejonie, gdzie koegzystują ze sobą tradycja i nowoczesność, znalazłem wszystko, czego potrzebowałem do opowiedzenia swojej historii.
Mieszkańcy odkryli, że można żyć inaczej. Zaszczepiłem te zmiany w swoich bohaterów - w Yusufa młodego człowieka, który pragnie być poetą i w jego matkę Fatmę, kobietę, która również chce odmienić swoje życie. Kiedy każde z nich zamierza żyć tak jak chce, dochodzi do konfliktu.
(Semih Kaplanoglu) 

Mleko było także wyświetlane podczas 4. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Film prezentowany w ramach 6. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO!


ZWIASTUN:

Bookmark and Share