kpb

Teza

tytuł oryginalny: Teza

reżyseria: Haile Gerima
aktorzy: Abvetedla, Aaron Arefe

czas trwania: 140 min.
produkcja: Francja/Niemcy/Etiopia 2008
premiera: 2009-01-02

MFF Wenecja 2008: Nagroda Specjalna Jury, nagroda za najlepszy scenariusz, Nagroda 'CinemAvvenire'

Najważniejszy afrykański filmów tego roku, owacyjnie przyjęty na festiwalu w Wenecji. Najnowsze dzieło wielkiego etiopskiego filmowca. Martin Scorsese

Afrykańska tożsamość i wolność - to dwa główne tematy, które podejmuję w tym filmie. Haile Gerima

Teza to wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii: od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych w afrykańskim wydaniu.

Bohaterem filmu jest Anberber, lekarz, który po kilku latach spędzonych na studiach medycznych w Niemczech, pełen nadziei na lepsze życie, wraca do Etiopii. Niestety zastaje swój kraj pełen chaosu, nękany zamieszkami. Jego marzenie, by móc leczyć mieszkańców Etiopii zostało zniszczone przez juntę wojskową, która wykorzystuje naukowców do własnych, politycznych celów. W kraju panuje przemoc, przed którą nie można uciec. Anberber jej bezsilny wobec zaniku humanitaryzmu i wartości społecznych w swoim kraju.

Po latach bolesnych i tragicznych doświadczeń powraca do rodzinnej wsi, z nadzieją odnalezienia tu spokoju. Niestety, jego marzenie zostaje szybko rozwiane przez akty przemocy dokonywane tu przez uzbrojone bandy lokalnych watażków. Pozorny spokój przerywany jest przez codzienną przemoc. Nadzieja, że kraina dzieciństwa go ochroni, szybko zostaje zastąpiona piekłem wojny. Anberber zdaje sobie sprawę, że pokój w jego kraju jest niemożliwy.

Akcja Tezy przeskakuje w czasie, pomiędzy studenckimi latami Anberbera, jego pracą zawodową, a powrotem do domu. Za każdym razem Anberber musi walczyć, by dostosować się do miejsca w którym żyje, zarówno w ojczystej Etiopii, jak i na emigracji w Niemczech podczas studiów.

Film nawiązuje do osobistych doświadczeń i wspomnień Haile Gerimy, w szczególności wątek czystek wśród etiopskich intelektualistów. Najbardziej wstrząsające sceny mają miejsce w latach 80., kiedy odbywały się procesy pokazowe i egzekucje reżimu Haile Mengistu, który objął władzę w 1974 roku po obaleniu cesarstwa Haile Selassie.

Film prezentowany w ramach IV Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2009.

Bookmark and Share