kpb

2. Przegląd Filmów Afgańskich. UWAGA: AFGANISTAN

PROGRAM PRZEGLĄDU:


czwartek, 6 listopada

godz. 20.30
  (125')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

KABUL CINEMA | KABUL CINEMA, reż. Mirwais Rekab, 2002, 17'

Film ukazujący losy kina za Talibów. Chłopiec ratuje z podpalonego kina fragmenty klasycznych filmów (m.in. Chaplina), i wyświetla je chałupniczo dzieciakom z okolicy w typowym wozie używanym przez przydrożnych handlarzy.

ŚCIANA | DIWAR, reż. Siddiq Barmak, 1983, 8‘
Dzieci na ścianie starają się namalować słowo 'PAIX' (Pokój). Żołnierz im to uniemożliwia, ale przyjdą kolejne dzieciaki, nie dadzą za wygraną. Pierwsza etiuda Siddiq’a Barmak’a zrealizowana w filmówce moskiewskiej.

OPIUM WAR | OPIUM WAR, reż. Siddiq Barmak, 2008, 90'

Najnowszy film twórcy Osamy to alegoria współczesnego Afganistanu.

Na polu makowym, w szczątkach czołgu sowieckiego, koczuje rodzina afgańska. Kiedy w tym swoistym mikrokosmosie rozbija się samolot Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych, które mają Afgańczyków uczyć demokracji, okazuje się, że jego załoga sama nie wie, co to słowo w pełni oznacza. ONZ, które przyjeżdża na siłę urządzać 'demokratyczne wybory', wraz z urnami przewożonymi na osiołkach, jeszcze powiększa panujące już zamieszanie. Powstaje istne pandemonium.

Reżyser nazwał ten film czarną komedią, ale śmiech tu jest gorzki, bo film oparty został na codziennych dramatach Afganistanu, ich własnych i tych, które tworzone są Afgańczykom przez ich 'oswobodzicieli'.
Po projekcji spotkanie z Siddiqiem Barmakiem


piątek, 7 listopada  (116')

godz. 18.15

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA
, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

CIEŃ | SAYEH, reż. Nacir Alqas, 1990, 23'

Wdowa, która po raz drugi wychodzi za mąż, musi wybrać między mężem i dzieckiem z pierwszego małżeństwa. W filmie pokazano wiele scen z życia ulicznego w Kabulu w roku 1990.

CHCĘ KONIA, NIE ŻONĘ | I WANT HORSE NOT WIFE, reż. Homayun Paiez, 2008, 32'
Podczas kręcenia filmu w obozowisku uchodźców pod Kabulem, jego głowny bohater, młody chłopak, zostaje 'wydany' za równie młodą dziewczynkę. Goście zeszłorocznego przeglądu, poznają w roli głównej, bohatera Ziemi i popiołów.

TRZY KROPKI | SE NOQTA, reż. Roya Sadat, 2004, 51'
TRZY KROPKI / Roya Sadat
Młoda wdowa pogrążona w biedzie, żeby przeżyć, musi dokonać desperackiego wyboru między przymusowym małżeństwem z jej szwagrem, a przemytem opium do Iranu. Film nakręcony w okolicach Heratu, pod granicą z Iranem, skąd pochodzi bardzo młoda reżyserka tego filmu.


godz. 20.30  (117')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

PASJA | JOY OF DESIRE, reż. Qader Arya-ee, 2007, 33'
Bohater filmu jest pasjonatem ptasich walk (walk przepiórek), jest także cholerykiem, który bije żonę i dzieci. Ci, pewnego dnia, oglądając telewizje, nie zauważają, że kot pożarł jednego ptaszka... Film obfituję w zdjęcia uliczne, m.in. z ptasiego bazaru.

OBCY | BEIGANAH, reż. Siddiq Barmak, 1987, 39'
Krótkometrażowy film znakomitego afgańskiego reżysera, Siddiqa Barmaka. Film, w którym stykają się prostolinijny świat wiejski i gość zachodni, tradycjonalny śpiew i nowoczesna technologia, wszystko z nieoczekiwanym skutkiem.

25 % | 25 DARSAT, reż. Diana Saqeb, 2007, 35'
25 % / Diana Saqeb
Portret sześciu kobiet wybranych w 2005 do Sejmu afgańskiego. Widzimy je w wywiadach, ale też przy pracy w sejmie i w terenie. Tytuł 25 % odnosi się do liczby miejsc sejmowych przeznaczonych dla kobiet.

Po projekcji spotkanie z Dianą Saqeb


sobota, 8 listopada

godz. 18.15
  (117')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!


OSTATNIE WEZWANIE | LAST CALL, reż. Sayed Ali Reza Sajjadi, 2008, 6'
Film animowany. Zakochana zapałka musi się sporo nabiedzić, nim przekona ukochaną o swej płonnej miłości.

DAMY RADĘ | EDAME RAH, reż. Nazifa Zakizada, 2006, 11'

Dokument krótkometrażowy. Młode dziewczyny w Kabulu chodzą na ćwiczenia Taekwondo. Afganistan wysłał w tym roku 4 (!) zawodników na olimpiadę w Pekinie, i wygrał medal, właśnie w Taekwondo!

RATUNEK | NEJAT, reż. Saba Sahar, 2007, 90'

Główna bohaterka filmu z wdziękiem pokonuje wiejską szajkę zajmującą się m.in. handlem opium i porywaniem dzieci.

Film zawiera w sobie mieszankę filmów Kung-Fu i rodem z Bollywoodu. Wszystko ukazane z domieszką moralności i humoru. Pokazane zostaje kilka wątków współczesnej patologii afgańskiej, na przykład intymidacja wieśniaków przez handlarzy opium, ale w ostateczności prawo i sprawiedliwość zwyciężają, dzięki uczciwej bohaterce i jej pomocnikom.

Film napisany, reżyserowany i zagrany przez kobietę, która na co dzień jest policjantką.

godz. 20.30  (115')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

NADZIEJA | HOPE, reż. Moh. Harun Hamdard, 2006, 12'
Krótkometrażowy dokument. Portret dzieci pracujących fizycznie, często zarabiając na utrzymanie całej rodziny. Typowe miejscowe dzieciaki, wygadane, uśmiechnięte, nigdy nienarzekające, przyjmujące swój los z wielką godnością.

KANDYDAT NA MĘŻA | TALABGAR, reż. Khaleq Alil, 1969, 40'

Krótkometrażowa fabuła. Nieprzebierający w środkach, młody nicpoń, udaje syna zacnego bogacza, żeby 'wżenić' się w dobrze sytuowaną, nowoczesną rodzinę Kabulską. Film ukazuje wpływy kultury zachodniej w Afganistanie: sposób ubierania się, urządzania mieszkań, spędzania czasu.

KAMIENIOWANIE | STONING, reż. Latif Ahmadi, 200?, 53'
Krótkometrażowa fabuła. Historia młodej kobiety. Jej mąż zaginął, a ona po czterech latach oficjalnie zostaje uznana za wdowę i musi wrócić do domu teścia. Jest jednak w ciąży...

Po projekcji spotkanie z Latifem Ahmadi


niedziela, 9 listopada

godz. 16.30
 
(89')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

OSAMA | OSAMA, reż. Siddiq Barmak, 2003, 79'
OSAMA / Siddiq Barmak
Złota Kamera na MFF w Cannes i Złoty Glob dla najlepszego filmu obcojęzycznego 
Tytuł Osama odnosi się do nastolatki, która w Kabulu za panowania talibów musi udawać chłopca, by zapracować na utrzymanie siebie, matki i babci. Film pokazuje poświęcenie i nieustanny strach dziewczynki oraz bezsilność starszych kobiet, w których rodzinie nie został już żaden mężczyzna. Rówieśnik Osamy podejmuje desperackie próby uratowania dziewczyny. Film pokazuje ludzką godność i solidarność w obliczu terroru.

Osama to pierwszy afgański film nakręcony po wojnie (2003), w co aż trudno uwierzyć, bo jest to obraz dojrzały, piękny pod względem i treści i formy, od początku do końca trzymający w napięciu. Otrzymał wiele nagród międzynarodowych, m.in. Złotego Globa za najlepszy film nieangielskojęzyczny, nagrodę specjalną w Cannes, nagrodę za najlepszy debiut długometrażowy w Londynie.

godz. 18.15  (119')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

OPIEKA | SHELTER, reż. Mohsen Hussain, 2006, 5'
Film animowany. Chłopiec i ptak wspólnie wspierają się w czasie wojny.

BOOM RANG | BOOM RANG, reż. Dariusz Gharibzadah, 2007, 7'
Powojenne kino afgańskie sporo zawdzięcza filmowcom irańskim, zwłaszcza Makhmalbafowi, stąd w programie jeden krótki film młodego Irańczyka, pokazywany na tegorocznym festiwalu filmów krótkich i dokumentalnych w Kabulu. Epicka historia zmagania się chłopca z żywiołem, niczym w filmie Stary człowiek i morze.

DANE SŁOWO | MARDHARA QALIL AST, reż. Said Orokzai, 1986, 97'
Niespełniona miłość na tle latawców, narodowego sportu afgańskiego. Młodzi kochają się, ale jej ojciec wydaje ją za kogoś innego. Tradycyjny Kabul przed zniszczeniami wojny domowej.

godz. 20.30  (117')

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA, 1968, 10‘
Przed każdym seansem przeglądu pokazywany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej!

KOŁO | DAIRA, reż. Siddiq Barmak, 1985, 20'
Krótki metraż Saddiqa Barmaka. Młody wojownik przyjeżdża do Kabulu, żeby podłożyć ładunek wybuchowy w kinie.

RAJSKIE JABŁKO | AN APPLE FROM PARADISE, reż. Homayun Morowat, 2008, 87'
Pobożny starszy człowiek jedzie do Kabulu, odwiedzić jedynego syna, który mu został po świętej wojnie z Sowietami. Oddał go do szkoły koranicznej, żeby 'się nauczył Koranu i wrócił do wsi jako Mułła', ale zakłamany mułła wysłał go 'do Raju' jako zamachowca-samobójcę. Ojciec nie potrafi sobie poradzić z tą zdradą zaufanego mułły. Jego świat się rozpada. Zaczyna się do niego wdzierać zwątpienie, a religia przestaje być nieomylną odpowiedzią na wszelkie pytania.

Portret religii na rozdrożach, ale także obraz konfliktu pokoleniowego przejmująco sfilmowany w lodowatym, zabłoconym Kabulu.

Po projekcji spotkanie ze wszystkimi gośćmi


Wszystkie filmy wyświetlane z płyty DVD

Filmy prezentowane w ramach 2. Przeglądu Filmów Afgańskich UWAGA: AFGANISTAN.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share