kpb

Jesienna podróż

tytuł oryginalny: Vuot song

reżyseria: Ham Tran
aktorzy: Kieu Chinh, Long Nguyen, Diem LienJayvee Mai the Hiep

czas trwania: 135 min.
produkcja: USA/Tajlandia 2006

Film otwiera XV-wieczna legenda o królu Le Loi, baśń o niezwykłym wojowniku, który wraz z boską pomocą stawia czoła chińskim najeźdźcom. Stanowi ona metaforyczne wprowadzenie do opartej na faktach historii rodziny wietnamskich uchodźców i ich dramatycznej walki o przetrwanie po upadku Sajgonu.

W 1981 roku Long osadzony w obozie reedukacyjnym dla żołnierzy Południa wspomina wydarzenia, które drastycznie zmieniły życie jego rodziny. Wraca pamięcią do 30 kwietnia 1975 roku, ostatniego dnia trwającej dwie dekady wojny domowej, dnia zapowiadającego ucieczkę setek tysięcy ludzi w poszukiwaniu wolności. Long, młody mężczyzna, mąż i ojciec, decyduje się na pozostanie w kraju i czynną walkę mimo świadomości grożącego mu zagrożenia. Błaga żonę, syna i matkę by nie rezygnowali z próby ratowania życia. On sam zostaje aresztowany i internowany w obozie pracy, a jego rodzina, jak wielu innych boat people, rozpoczyna niebezpieczną i wyczerpującą podróż przez ocean, w nadziei na odzyskanie utraconej wolności.

W tej przejmująco prawdziwie zagranej, wstrząsającej opowieści niezwykłą rolę wzmagającą intensywność obrazu gra także przyroda. Doskonałe zdjęcia ukazujące okrutny i mroczny, a zarazem piękny żywioł stanowią tło dla podróży przez piekło wojny. Ten liryczny film, przełamujący milczenie o wydarzeniach sprzed trzech dekad stanowi swoistą dedykację reżysera dla rzeszy wietnamskich uchodźców, którzy narażając życie odbyli swą podróż ku wolności.

Film prezentowany w ramach Festiwalu Filmów Wietnamskich - Kino w pięciu smakach.

Bookmark and Share