kpb

Opowieść Pao

tytuł oryginalny: Chuyen cua Pao

reżyseria: Quang Hai Ngo
aktorzy: Do Thi Hai Yen

czas trwania: 100 min.
produkcja: Wietnam 2006

oficjalny wietnamski kandydat do Oscara 2007 dla najlepszego filmu obcojęzycznego

Wkraczająca w życie Pao opowiada rodzinną historię, rozgrywającą się w górach północnego Wietnamu. Okolicę zamieszkuje tradycyjna społeczność Hmong. Życie ludzi, które zatrzymało się jakby poza czasem, wypełnia ciężka praca na roli i wizyty na okolicznych targach. Piękne kobiety, ubrane w ręcznie szyte, kolorowe stroje, wspinają się górskimi ścieżkami z wyplatanymi koszami na plecach.

W swoim reżyserskim debiucie Quang Hai Ngo pełnymi garściami czerpie z doświadczeń, jakie zdobył u boku Tran Anh Hunga przy realizacji jego głośnych filmów: Zapachu zielonej papai, Rykszarza czy Schyłku lata. Pokazując codzienność wieśniaków, reżyser zadbał o to, by każdy szczegół nasycić urodą, dorównującą urodzie naturalnych krajobrazów. Dzięki etnicznym odniesieniom jego styl zyskuje aurę nie stroniącej od minimalizmu autentyczności.

Bohaterkami filmu Quang Hai Ngo uczynił kobiety Hmong, rozdarte pomiędzy patriarchalną tradycją a pragnieniem godnego życia, prawem do indywidualnych wyborów. Bezpłodna Kía będzie musiała pogodzić się z faktem, że jej mąż przyprowadził do domu drugą kobietę, która urodzi mu dzieci. Pao i jej brat będą mieli dwie matki. Ta druga zostanie odtrącona przez rodzinę, odejdzie, próbując utrzymać się z handlu. Skomplikowane relacje uczuciowe, łączące małomównych wieśniaków, są tłem pierwszej miłości dziewczyny. Dojrzewając do roli kobiety Hmong, Pao pozna rodzinne sekrety. W zupełnie innym świetle zobaczy radykalne wybory rodziców.

Film prezentowany w ramach 2 Festiwalu Filmów Wietnamskich - Kino w pięciu smakach.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share