kpb

Art in Cinema - lipiec 2008

Pokaz w ramach przeglądu sztuki wideo ART IN CINEMA.

W lipcu prezentujemy filmy Anny Niesterowicz.W ramach projektu ART IN CINEMA zaprezentujemy filmy z lat 1999-2006.

GIEREK (1999) to pierwszy film Anny Niesterowicz. Jego temat zaczerpnęła z własnego dzieciństwa, kiedy to Edward Gierek odwiedził przedszkole, do którego uczęszczała artystka. Posługując się metodą found-footge zmontowała ze znalezionych w archiwum materiałów dokumentujących tę wizytę, pracę wideo przedstawiającą propagandową scenę - spotkanie między pierwszym sekretarzem PZPR a Niesterowicz jako małą dziewczynką. GIEREK tak jak CIEMNOŚĆ I PLEŚŃ (2000) dotykają problemu granicy pomiędzy tym co publiczne i prywatne.

GIEREK

Tryptyk wideo z 2001 roku 07 ZGŁOŚ SIĘ został oparty na kultowym serialu czasów PRL-u, którego głównym bohaterem był porucznik Borewicz - twardziel i kobieciarz. Niesterowicz skupia się na trzech dominujących aspektach serialu - szybkich samochodach (JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY), seksie (BIERZE MNIE PAN?) i przemocy wobec kobiet (ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE) dokonując tym samym dekonstrukcji zachowań i języka serialu 07 Zgłoś się.

07 ZGŁOŚ SIĘ - ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE07 ZGŁOŚ SIĘ - JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY

Film HH (2002) zainspirowany był hip-hopem. Artystka spotykała się z grupą dziewczyn związanych z warszawską sceną hip-hopową, z pomocą której udało jej się wyabstrahować 24 gesty z języka ciała tej subkultury. Tym gestom przypisane zostały 24 znaki alfabetu. Gesty stały się tym samym wizualnymi znacznikami liter - powstał alfabet hip-hopu, którym posługują się dziewczyny opowiadając gestami i ruchami ciała o sobie, o życiu w Warszawie i o muzyce.

HH

W pracy HAŃBA (2006) artystka stworzyła pomieszczenie wypełnione propagandowymi, skrajnie prawicowymi pismami z lat dwudziestych i trzydziestych, które zestawiła z antysemickimi głosami na współczesnych forach internetowych.

Anna Niesterowicz jest artystką mieszkającą i pracującą w Warszawie. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2000 roku. Była stypendystką Polish Culture Foundation (2001) i rezydentką IAAB w Bazylei (2003). Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal.

Prezentowane filmy:

GIEREK (1999)
Tryptyk wideo 07 ZGŁOŚ SIĘ (2001):
BIERZE MNIE PAN?
JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY
ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE

HH (2002)
HAŃBA (2006)


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share