kpb

Fados

tytuł oryginalny: Fados

reżyseria: Carlos Saura

czas trwania: 90 min.
produkcja: Portugalia/Hiszpania 2007
premiera: 2008-09-05

Hiszpańskie Stowarzyszenie Scenarzystów Filmowych 2008
nagroda CEC - najlepszy dokument
nominacja: najlepsze zdjęcia - José Luis López-Linares i Eduardo Serra
Nagrody Goya 2008
najlepsza piosenka - Carlos do Carmo - "Fado da saudade"
nominacja: najlepszy dokument


Najnowszy muzyczny dokument Carlosa Saury - mistrza gatunku - poświęcony portugalskiej tradycji Fado. Fado to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni - ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.

Fado to pieśni, które są śpiewane z zamkniętymi oczami, ale trzeba je oglądać z oczami otwartymi i słuchać ich z sercem pełnym sentymentu.

Po Flamenco w 1995 roku i nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny Tango z 1998 roku Carlos Saura wreszcie dopełnia swoją trylogię współczesną miejską pieśnią w 2007 roku - Fados.

Po ponad dwóch latach zgłębiania tradycji Fado, Carlos Saura podejmuje wielki krok w swoim twórczym podejściu do gatunku muzycznego. We wcześniejszych dokumentach muzycznych Iberia, Flamenco, Tango Carlos Saura skupił swoją uwagę głównie na tańcu. W Fados operuje poezją i obrazem w niezwykle oryginalny sposób, aby oddać narodziny tej podmiejskiej muzyki, która jest kondensacją wszystkich typów muzycznych zrodzonych w XIX wieku.

Fado to spotkanie dwóch kultur, które przez wieki współistniały blisko siebie w jednej Peninsuli, wpływając na siebie wzajemnie. Fado jest uniwersalne, Carlos Saura starał się oddać nie tylko ten uniwersalizm, ale również transcendentność portugalskiej kultury. Widząc jego dzieło, zaczynamy dostrzegać cały charakter portugalskiej tradycji, tak prawdziwej, choć pokazanej przez kogoś z zewnątrz. Przedsięwzięcie Saury wywołało wiele kontrowersji, ale jego dzieło ostatecznie zdobyło szerokie uznanie.

Fado - niezwykła dziewiętnastowieczna pieśń, pełna lamentu, pragnienia i pamięci przeżywa swój renesans. Jej pojawienie się jest związane z nowym muzycznym filmem Carlosa Saury - Fados, które staje się dopełnieniem muzycznej trylogii. Robert Koehler, Variety

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzyki.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share