kpb

Art in Cinema - czerwiec 2008

Pokaz w ramach przeglądu art wideo ART IN CINEMA.

W czerwcu prezentujemy sztukę wideo Wilhelma Sasnala.

Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal (ur. 1972 w Tarnowie) to malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Filmy Sasnala są ważną częścią jego działalności artystycznej, twórca traktuje projekty filmowe równie poważnie jak swoje malarstwo. Można zobaczyć je w galeriach i muzeach wraz z jego obrazami jako integralną część ekspozycji, tak jak w Zachęcie (LATA WALKI), czasami same budują całą wystawę jak w przypadku pokazu Muzeum Stedelijk w Amsterdamie związanego z przyznaniem Sasnalowi najważniejszej europejskiej nagrody artystycznej - imienia Vincenta van Gogha. Artysta wyświetla też swoje filmy na festiwalach m.in. w zeszłym roku w Mysłowicach w ramach Off Festiwal, a miesiąc temu na The GI Festiwal w Glasgow. Artysta określając swoje projekty filmowe mówi, że umiejscowić je można gdzieś między filmem artystycznym i teledyskiem.

O początkach swoich działań z kamerą Wilhelm Sasnal opowiada tak: Kiedy zacząłem robić pierwsze swoje filmy, należałem przez jakiś czas do koła filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury, nie zależało mi na robieniu etiud, czy wprawek, bardziej chciałem poznać samo narzędzie, jakim jest kamera filmowa, nauczyć się technologii. Nie miałem swojej kamery, sprzęt dostałem właśnie tam, zwykły Krasnogorsk, ale jednak 16mm i była też prawdziwa taśma filmowa, mogłem ją używać, testować.

Sasnal od lat nie rozstaje się z kamerą filmową, w efekcie powstaje na taśmie ruchomy zapis rzeczywistości widzianej z bardzo osobistej perspektywy. Otaczający świat, muzyka, bliscy ludzie, podróże - prywatne doświadczenia zostają przefiltrowane przez wyobraźnię twórcy i utrwalone na taśmie 16mm. Kliszę zapełnia wizualna materia, zbudowana z wrażeń, ulotnych obrazów, radykalnych eksperymentów, wspomnień i fragmentów narracji, które prowokują widza do szukania historii i budowania własnych interpretacji.

Zaprezentowane zostaną m.in. filmy

BRASIL, 2005
MOJAVE, 2006 
THE RANCH, 2006/2007 
LET ME TELL YOU A FILM, 2007
WIDLIK, 2007 
DRUGI KOŚCIÓŁ, 2008


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share