kpb

Future Shorts_wydanie czerwcowe

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:


1) BETWEEN WALLS
reż: Ana-Felicia Scutelnicu / Niemcy / 2007 / 15'Trieste Film Festival 2008, Tampere Film Festival 2008 - oficjalna selekcja
Opowieść o nielegalnych robotnikach z Mołdawii pracujących na budowie w Berlinie. Żyją w ciągłym strachu przed niemieckimi władzami, ale przeszkadza im również rodak, który jest pośrednikiem między nimi a kierownikiem budowy. Sytuacja wymyka się spod kontroli gdy główny bohater, Igor, z braku pieniędzy decyduje się na niebezpieczną grę...


2) ROPE A DOPE - LITTLE MINX EXQUISITE CORPSE
reż: Laurent Briet / USA / 2008 / 6'Alana, wypasiona 10-latka, staje twarzą w twarz z profesjonalnym bokserem. Zaczyna powoli, ale z czasem jej małe skoki przechodzą w szybkie i szalone sztuczki. Dziewczynka odpowiada na każdy ruch mężczyzny, nie okazując zmęczenia. Im więcej skacze, tym pewniej się czuje i tym mocniej jest wspierana przez publiczność. Film chwytający swą energią, pełen żywej, dynamicznej muzyki. Laurent Briet pracował jako specjalista od grafiki komputerowej z Michelem Gondry, Joelem Schumacherem i innymi uznanymi reżyserami. Jest autorem reklamówek i teledysków (m.in. dla Red Hot Chili Peppers, Tori Amos, Death Cab For Cutie, Fort Minor).


3) VER LLOVER 
reż: Elisa Miller / Meksyk / 2006 / 14'Złota Palma na MFF Cannes 2007
Słodko-gorzkie rozmyślanie na temat młodzieńczej miłości. Sofia i Jonas, dwoje nastolatków mieszkających w Meksykańskim miasteczku musi zdecydować o swojej przyszłości. Ona chce wyjechać, a do niego należy decyzja, czy w ten sposób zakończy się ich związek. Odświeżająco powściągliwy film, nie starający się walczyć z ograniczeniami krótkiej formy, pokazujący, że prawdziwy dramat tkwi czasem w najdrobniejszych szczegółach.


4) MUSHABOOM (teledysk dla Feist)
reż: Patrick Daughters / USA / 2005 / 3'Jeśli mieszkasz w mieście, ale marzysz o wizycie w cichym miejscu, pozwól Feist wskazać ci drogę... Ten wideoklip to już czwarta z kolei współpraca piosenkarki Leslie Feist z reżyserem Patrickiem Daughtersem. Ten duet odpowiedzialny jest za teledysk do piosenki 1,2,3,4. Daughters ilustrował również piosenki Yeah Yeah Yeahs, Kings Of Leon, Interpol, Becka i Snow Patrol.


5) FAR FROM HOME (teledysk dla Tiga)
reż: Nagi Noda / USA / 2006 / 3'Zostań blisko domu z Tigą. Stylowy wideoklip wykorzystujący sztuczkę podobną do tej, której użył Michel Gondry w teledysku Star Guitar Chemical Brothers. Nagi Noda to jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Japonii, udziela się aktywnie na wielu polach: odpowiada za reklamy Nike'a i Coca Coli, wideoklipy i opakowania płyt czołowych japońskich artystów (Hikaru Utada, YUKI), a także popularną postać “Han Pandy”, będącej połączeniem pandy z innymi zwierzętami, którą pokazywano na rozmaitych wystawach. Jest także autorką kilku wysoko cenionych filmów, m.in. Fitness video for being appraised as an ex-fat girl, w którym występują ćwiczące pudle.


6) DO IT AGAIN (teledysk dla Chemical Brothers)
reż: Michael Haussman / USA / 2007 / 4'W środku Marokańskiej pustyni dwóch chłopców ucieka przed dentystą. Niespodziewanie z nieba spada taśma, na której po arabsku napisano “Chemical Brothers”. Odtworzona z boomboxa muzyka zmienia otoczenie starej wioski, choć tak naprawdę akcja klipu mogłaby dziać się wszędzie. Zmagania wibrującej młodzieży z konającym tradycjonalizmem to walka, jaką Chemical Brothers toczą - i wygrywają - na całym świecie. Michael Haussman to lubiany amerykański reżyser wideoklipów, filmów fabularnych i telewizyjnych. Szeroko chwalone są jego prace na gruncie reklamy (m.in. kampania Martini z Georgem Clooneyem). Jest autorem teledysków dla Justina Timberlake'a, Madonny, Britney Spears, Shakiry, Jennifer Lopez i innych.


7) LA PARABOLICA
reż: Xavi Sala / Spain / 2007 / 12'W trakcie transmisji wizyty Papieża, telewizor Vincente psuje się. Zdesperowany bohater decyduje się zbudować własną antenę satelitarną. Xavi Sala zajmuje się reżyserią i produkcją, pisze scenariusze dla telewizji i kina, pracuje w reklamie. Film La Parabolica został nagrodzony na licznych europejskich festiwalach.


8) THIS IS SLOVENIA
reż: Michael Frank / Słowenia / 2007 / 1’Josko Joras to uparty człowiek, który znalazł się między młotem a kowadłem, żyjąc na granicy między Słowenią a Chorwacją. Reżyser filmu Michael Frank mieszka w Słowenii, ale bierze udział w projektach z całej Europy, a także Australii.


9) PA BAILAR CON JULIETA (teledysk dla Bajofondo Tango Club)
reż: Alma Har’el / USA / 2007 / 4'Europejska premiera teledysku z udziałem Bajofondo Tango Club. Taneczna erupcja koloru w azjatyckim klimacie. Alma Har'el łączy swoje różnorodne doświadczenia kulturalne z miłością do teatru w tętniącym życiem stylu, który jednoczy estetykę starego i nowego świata. Pracowała m.in. dla MTV oraz National Geographic. Jest m.in. autorką wideoklipu do piosenki Elephant Gun grupy Beirut.


10) POSTCARDS FROM ITALY (teledysk dla Beirut)
reż: Alma Har’el / USA / 2007 / 4'Teledysk wykorzystuje kolekcję prywatnych filmów nakręconych kamerą Super8, które reżyserka w większości nabyła na eBayu. Rozmyte i wyblakłe kolory przypominają nie tylko stare pocztówki, ale i fotografię z okładki okładki albumu “Gulag Orkestar” zespołu Beirut. Rezultat zachwyca ale i zasmuca. Nagrywane latami intymne momenty, wspomnienia z wakacji pełne mglistej nostalgii uderzają swym pięknem, ale zarazem są to wspomnienia porzucone, spieniężone, co tylko wzmaga ich przejmującą siłę. Alma Har'el łączy swoje różnorodne doświadczenia kulturalne z miłością do teatru w tętniącym życiem stylu, który jednoczy estetykę starego i nowego świata. Pracowała m.in. dla MTV oraz National Geographic. Z grupą Beirut spotkała się już przy wideoklipie do piosenki Elephant Gun.


11) IMITATION OF LIFE (teledysk dla REM)
reż: Garth Jennings / Wlk. Brytania / 2001 / 4'Giętki Michael Stipe na szalonej imprezie przy basenie. Nakręcenie wideoklipu zajęło 20 sekund. To, co oglądamy to zapętlony obraz, który gdy skończy bieg, cofa się o 20 sekund i rusza spowrotem. Widok ze statycznej kamery urozmaicają najazdy techniką “pan and scan” (używaną w dopasowywaniu szerokoekranowego obrazu do domowego obrazu TV albo DVD) - pozwala to wyłowić z tłumu poszczególnych członków zabawy. W efekcie otrzymujemy kinematograficzny mural, którego sceny składają się na puzzle życia, trochę w duchu Tanga Zbigniewa Rybczyńskiego. Garth Jennings jest członkiem grupy Hammer & Tongs, znanej z teledysków dla Becka, Blur, Supergrass i Radiohead. Obecnie pracują także nad filmami fabularnymi (Autostopem przez galaktykę, Son Of Rambow).

12) MYJNIA
reż: Jan P. Matuszyński / Polska / 2007 / 20'Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, studenta IV roku reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film został dostrzeżony na kilku festiwalach filmowych w Polsce, m.in. zdobył I nagrodę na odbywającym się w Warszawie Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada". Dynamiczna i przewrotna historia. Akcja filmu zawiązuje się w z pozoru banalny sposób: były żużlowiec Andrzej musi zostać w myjni samochodowej na nocną zmianę. Z początku wydaje się, że to będzie kolejna spokojna noc. Do momentu, gdy do myjni wjeżdża żółty Wartburg...


Pokaz w ramach przeglądu Future Shorts_wydanie czerwcowe.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share