kpb

Krótko mówiąc... po holendersku: Program III

KRÓTKO MÓWIĄC... PO HOLENDERSKU

PROGRAM III: OBCY
Czas trwania pokazu: 74'
 
Obcy są wśród nas - szczególnie w tak wielokulturowym i otwartym kraju jak Holandia. Co nie oznacza, że tam łatwiej wyzbyć się lęku przed innym: chorym, dziwnie ubranym czy uczesanym, mówiącym innym językiem. Lęk jest w nas. Jest w nas tak głęboko zakorzeniony, że czasem powoduje nieuzasadnione reakcje i prowadzi do tragedii.
Można próbować go w sobie przełamać, przyglądając się małpom w zoo lub biorąc za ręce przypadkowych przechodniów...
Niekiedy inność staje się modą, stylem, który wszyscy chcą naśladować.

- METALOSIS MALIGNA, reż. Floris Kaayk, 7’16’’, 2006, fabuła
Wyobraźmy sobie, że pomysły rodem z cyberpunka i thrillerów science-fiction stają się rzeczywistością. Ingerencja w ludzkie ciało prowadzi do powstania nowej, tajemniczej choroby, z którą medycyna nie potrafi sobie poradzić. 

- MORTEL, reż. Remco Polman, 5’, 2006, animacja
Spełnienie fantazji niejednego dziecka: oto bohater znajduje otwór w ścianie swojego pokoju. Samotny mieszkaniec szarej celi po drugiej stronie muru odkrywa obecność istoty podobnej do siebie. Opowieść o braku zrozumienia potrzeby samotności u drugiego człowieka. 

- HOLLAND [07], reż. This Luscher, 9’40’’, eksperyment
Metafora Holandii roku 2007 jako podwórka. Słoneczne przedpołudnie. Życie toczy się na pozór spokojnie, kolejni mieszkańcy pojawiają się i znikają w onirycznym rytmie codziennej rutyny, różne grupy wiekowe, etniczne tworzą koloryt miejsca. Jednak napięcie rośnie. Nie wiadomo jak długo potrwa ta sielanka. - PRELUDE OF SILENCE, reż. Gaya Gasparian, 8’35’’, fabuła
Debiut reżyserski i aktorski pochodzącej z Armenii Gayi Gasparian, ukazuje jeden dzień z życia pacjentki szpitala psychiatrycznego, obcej ordynatorowi szpitala do potęgi n-tej. 

- MOI, reż. Job, Joris & Merieke, 2’, animacja
Kim jest mały bohater tego filmu, o znamiennym imieniu „ja“? 

- SAYING HELLO AND GOODBYE SIMULTANEOUSLY, reż. Nastasja van Kampen, 1’30’’, dokument
Nowe spojrzenie na codzienną sytuację powitań i pożegnań. 

- I'M SORRY, reż. Martin Putto, 3’12’’, eksperyment
Film porusza delikatną tematykę ogromnej populacji imigrantów w Holandii. Równocześnie zwraca uwagę na graniczące z paranoją działania rządu, mające na celu przeciwdziałanie terroryzmowi. 

- ABSOLUTELY AFRO, reż. Dorothee van den Berghe, 10’, 2007, fabuła
Dwunastoletnia Hanneke nie ma koleżanek. Jest pewna, że to wszystko przez jej włosy, które pomimo wszelkich starań pozwalają jej na jedną tylko, mało popularną obecnie fryzurę. Urocza historia o potrzebie akceptacji i przynależności do grupy. 

- LE DERNIER CRI, reż. Erwin Olaf, 3’31’’, 2007, fabuła
W tym krótkim filmie dochodzi do połączenia dwóch estetyk: supersterylnej, zautomatyzowanej nowoczesności Jacquesa Tati i tajemniczego nastroju Davida Lyncha. Kolejny głos w dyskusji na temat bezkrytycznego poddania się szaleńczemu dążeniu do ciała idealnego i naśladowania tego, co nazywamy ostatnim krzykiem mody. - ROAD, reż. Daniel Bruce, 9’50’’, 2007, fabuła
Thriller drogi, jakich wiele. Młoda dziewczyna wraca samotnie lokalną drogą. Oczywiście jest noc i dookoła nie widać żadnych znaków życia. Tuż za jej samochodem pojawia się pirat drogowy, wariat, być może morderca. Spodziewamy się najgorszego… 

- MONSTER MESH, reż. Xenia Gottenkieny, 2’37’’, animacja
Testy Rorschacha w wersji psychodelicznej: plamy atramentu wywołują najdziwniejsze skojarzenia, które konkretyzują się dzięki rozmaitym technikom animacji, zarówno tradycyjnej jak i komputerowej. Czarna komedia - dosłownie. 

- BINNENVERBLIJVEN, reż. Arianne Olthaar, 4’00’’, dokument
Pomieszczenia dla małp w ogrodach zoologicznych zbudowanych w latach 60 i 70. Czy coś nam to przypomina? 
- STRAAT PERFORMANCE, reż. Anna van Asbeck, 3’, eksperyment
Autorka nie godzi się na powszechnie uprawiany proceder: idąc ulicą, mijamy innych przechodniów obojętnie, tymczasem mogłoby być zupełnie inaczej. 

- NUMMER VIJF, reż. Guido van der Werve, 3’14’’, eksperyment
A może by tak czasem, zajodłować stojąc do góry nogami? Autor jest twórcą licznych krótkich eksperymentalnych filmów muzycznych, które oznacza tylko numerami. 


Filmy prezentowane w ramach przeglądu Krótko mówiąc... po holendersku.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share