kpb

Krótko mówiąc... po holendersku: Program II

KRÓTKO MÓWIĄC... PO HOLENDERSKU

PROGRAM II: DOJRZEWANIE I RELACJE
Czas trwania pokazu: 83'
Od narodzin do śmierci otaczają nas ludzie. Ani dzieciństwo ani starość nie są proste, często tworzymy światy równoległe, żeby przetrwać, zakładamy maski, stawiamy fasady, zrywamy relacje, by potem je naprawiać.

- BABY, reż. Hester Scheurwater, 2’, eksperyment
Kobieta i noworodek, matka i jej dziecko, czy aby na pewno? Ich relacja jest w każdym razie niełatwa. Matka zostawia ślady na jego główce, a dziecko wydaje potworne, nieludzkie odgłosy. - MOTHERS FINEST, reż. Nadine Kuiper, 25’15’’, dokument
Film jest zapisem podróży reżyserki i jej matki, która wiele lat wcześniej porzuciła własne dziecko z powodu uzależnienia od narkotyków. Śledzimy nie tylko kolejne etapy świadomego, bardzo trudnego budowania relacji między matką i córką, ale także pewne studium psychiki człowieka uzależnionego, który próbuje znaleźć ukojenie w religii. 

- MY SISTER, reż. Het Zusje, 9’, fabuła
Świat widziany oczami małego dziecka. Osamotnienie bohaterki, jej konfrontację z nowym problemem i trudną sytuację rodzinną obserwujemy z perspektywy kilkudziesięciu centymetrów wzrostu małej dziewczynki. 

- BREATH, reż. Margien Rogaar, 8’, fabuła
Gorące lato, plaża, leniwy dzień nad rzeką. Dwunastoletni chłopiec spędza dzień z przyjaciółką i jej ojcem. Dzieci bawią się w pierwsze nieśmiałe pocałunki, jednak bohater filmu decyduje się na odważne wyznanie swoich uczuć w stosunku do kogoś zupełnie innego. 

- MISSIEPOO 16, reż. Anna van der Heide, 9’50’’, dokument
Bardzo realistycznie przedstawiony mrugający jaskrawymi kolorami świat nastolatki. Forma filmu przypomina raczej wideopamiętnik bohaterki niż poważne studium społeczno-psychologiczne. 

- FAÇADE, reż Alain Friedrichs, 8’30’’, 2006, fabuła
Próba przełamania społecznych konwencji jest dowodem odwagi i nonkonformizmu. Przykład bohatera filmu pokazuje jednak, że całkowita ignorancja czy nieznajomość wzorców zachowań doprowadza do żenujących nieporozumień. 

MY DEAR GRANDMA, reż. Marta Abad Blay, 4’35’’, animacja
Czy babcia może mieć dość swoich rozwrzeszczanych wnucząt, ich narzekających rodziców, obowiązków, jakie jej „przynależą” w wielopokoleniowym domu? Hołd dla wszystkich cierpliwych superbabć. - WING, THE FISH THAT TALKED BACK, reż. Ricky Rijneke Werkstad, 13’, fabuła
Mała Wing jest córką chińskich imigrantów. Jej babcia marzy o tym, żeby kiedyś powrócić do Chin, ale jej pogarszający się stan zdrowia pozbawia złudzeń ją samą jak również resztę rodziny. Dzięki swojej dziecięcej wyobraźni Wing znajduje sposób na wysłanie babci w wymarzoną podróż. - TUURLIJK, reż. Rosa van Hofwegen, 2’50’’, eksperyment 
Realistyczne i zaskakujące w formie studium przemijalności i upływu czasu a zarazem relacji, które tworzą się wraz z nimi.
 

Filmy prezentowane w ramach przeglądu Krótko mówiąc... po holendersku.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share