kpb

Błękitny anioł

tytuł oryginalny: Der Blaue Engel

reżyseria: Josef von Sternberg
aktorzy: Emil Jannings, Marlena Dietrich

czas trwania: 99 min.
produkcja: Niemcy 1930
premiera: 2008-06-06

Jedno z największych arcydzieł niemieckiego kina z niezapomnianą kreacją aktorską Marleny Dietrich jako uwodzicielskiej femme fatale. Błękitny anioł to historia statecznego nauczyciela szkolnego wpadającego w sidła tancerki kabaretowej i staczającego się na dno pod wpływem niszczącego uczucia.

Ekranizacja powieści Henryka Manna Profesor Unrat. Rola piosenkarki kabaretowej Loli Loli, jej występy w cylindrze, czarnych pończochach i obcisłych gorsetach oraz wykonywane zachrypłym głosem piosenki uczyniły z Dietrich symbol seksu lat trzydziestych.

Nauczyciel Immanuel Rath (w znakomitej roli Emil Jannings) jest spokojnym, statecznym nauczycielem. Pewnego dnia przyłapuje swoich podopiecznych na wpatrywaniu się w zdjęcia ponętnej artystki Loli Loli (Marlene Dietrich). Konfiskuje zdjęcia i chcąc zapobiec demoralizacji uczniów sam postanawia rozwiązać „problem Loli”. Wybiera się osobiście do „Błękitnego Anioła” - podrzędnego kabaretu, w którym występuje Lola. Jednak profesor w efekcie sam wpada w sidła kobiety. Zakochuje się i proponuje małżeństwo. Lola Lola najpierw śmieje się z tej propozycji, a potem się zgadza. Profesor porzuca stanowisko nauczycielskie, staje się przedmiotem powszechnej pogardy i kpin, a miarą jego upadku jest praca w charakterze klowna w tym samym „Błękitnym Aniele”...

Do legendy kina przeszła scena, w której Lola siedzi na beczce w białym cylindrze i pończochach, śpiewając „Cała jestem miłością” - scena ta uczyniła z Dietrich światową gwiazdę. 

Błękitny anioł był także wyświetlany w cyklu Arcydzieła kina niemieckiego.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Kino jest kobietą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share