kpb

8. Tydzień Kina Hiszpańskiego

8. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO | 8. SEMANA DE CINE ESPAÑOL

30 marca - 5 kwietnia 2008


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
:


niedziela, 30 marca

21.00   
SIEROCINIEC | EL ORFANATO - film otwarcia
reż. Juan Antonio Bayona, Hiszpania 2007, 101'7 Hiszpańskich Nagród Filmowych GOYA 2008 
w tym za: debiut reżyserski, scenariusz oryginalny, scenografię, oraz za efekty specjalne
Sierociniec
, największy przebój hiszpańskich kin ubiegłego roku, to emocjonująca opowieść o duchach.
Bohaterką filmu jest Laura, wychowanka sierocińca, która po latach postanawia przywrócić dawną świetność miejscu, w którym spędziła dzieciństwo. Wraz z mężem i synem postanawia zacząć tu swoje nowe życie. Wkrótce po wprowadzeniu się okazuje się, że dom posiada koszmarną tajemnicę, a nowi mieszkańcy nie są tu mile widziani.


poniedziałek, 31 marca

19.00  
WCIELENIA CELII | LAS VIDAS DE CELIA
reż. Antonio Chavarrías, Hiszpania 2005, 101’MFF San Sebastián 2006 - konkurs
Policyjny thriller i zarazem przenikliwy film obyczajowy, którego punktem wyjścia są dwa dramatyczne wydarzenia: nieudana próba samobójcza oraz brutalne morderstwo nastolatki.
Wielowątkowa historia odkrywa kłamstwa codzienności, w których przeszłość krzyżuje się z teraźniejszością. Niewątpliwym atutem filmu są wspaniałe kreacje znanych hiszpańskich aktorów - Najwy Nimri i Luisa Tosara.


21.00    ODEJDŹ RAZ NA ZAWSZE | VETE DE MÍ
reż. Víctor García León, Hiszpania 2006, 90'Srebrna Muszla dla najlepszego aktora MFF San Sebastián 2006
Zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Komedii w Peníscola 2007
Nagroda GOYA dla najlepszego aktora i nominacja dla drugoplanowej roli męskiej
To film o tym, jak przekroczyć pięćdziesiątkę, stracić pracę i odzyskać syna, chcąc zupełnie czegoś innego.
Gorzka komedia, której tematem jest konflikt pokoleń. Santiago od zawsze był aktorem drugoplanowym, nawet we własnym życiu. Nigdy nie sądził, że kilkudniowa wizyta jego 30-letniego syna Guillermo może wywrócić jego życie do góry nogami... Mistrzowska kreacja znanego hiszpańskiego aktora - Juana Diego.


wtorek, 1 kwietnia

19.00
    OBABA | OBABA
reż. Monxo Armendáriz, Hiszpania 2005, 107' Film otwarcia MFF San Sebastián 2005
Nagroda GOYA za najlepszy dźwięk
oraz nominacje w kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia, nowa aktorka, aktorka drugoplanowa i efekty specjalne
Film wybitnego twórcy hiszpańskiego ze znakomitą obsadą.
Do położonej w mitycznym regionie północnej Hiszpanii Obaby przyjeżdża młoda nauczycielka Lourdes, która za pomocą kamery chce uchwycić życie miasteczka i jego mieszkańców. Ta magiczna podróż w głąb duszy kraju Basków, nakręcona została w oparciu o zbiór opowiadań Obabakoak baskijskiego pisarza Bernardo Atxagi.


21.00   
DE PROFUNDIS | DE PROFUNDIS
reż. Miguelanxo Prado, muz. Nani Garcia, Hiszpania 2006, 75'Nominacja do nagrody GOYA dla najlepszej animacji
Pierwsza, pełnometrażowa animacja stworzona na bazie obrazów olejnych, ze wspaniałą muzyką symfoniczną w tle.
Autorem filmu jest pochodzący z Galicji Miguelanxo Prado - jeden z najbardziej znanych twórców komiksów na świecie (współpracował m.in. przy Facetach w czerni). De profundis to metafora, wirtualny spacer po onirycznym świecie pewnej postaci. To pasja, namiętność, hołd złożony morzu, podwodna historia miłosna.


środa, 2 kwietnia

19.00    FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE | CORTOS, 86’
- SALVADOR | SALVADOR / HISTORIA DE UN MILAGRO COTIDIANO 
reż. Abdelatif Hwidar, Hiszpania 2007, 14'
W wagonie pociągu jadącego z Madrytu trwa dziecięca zabawa, w której uczestniczą wszyscy pasażerowie z wyjątkiem staruszka, który płacze ze wzruszenia... 

- ŚPIĄCE MIASTOCIUDAD DORMIDA 
reż. Enrique Rodriguez, Moncho Fernández, Hiszpania 2005, 9'
Nowe miasto-sypialnia, czyste, ale opuszczone. Wydaje się, że maszyny działają tu bez niczyjej ingerencji; nieobecność ludzi jest niepokojąca. 

- OBJAWIONY | EL APARECIDO
reż. Diego Agudo, Hiszpania 2001, 4'
Animacja o życiu i śmierci stworzona w oparciu o utwór La danza del terror z albumu El amor brujo jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich, Manuela de Falla.

- NASZ CHLEB POWSZEDNI | EL PAN NUESTRO
reż. Aitor Merino Unzueta, Hiszpania 2007, 19'
Andres i Elena przybywają do Quito. Odbiera ich pewien mężczyzna, prowadzi do hotelu i nakazuje, by byli dyskretni. Elenę przepełnia niepokój, a Andres wie, że nie ma już odwrotu.
 
- ŚLEPA KURA | LA GALLINA CIEGA 
reż. Isabel Herguera, Hiszpania 2005, 7'
Niewidomy gubi przypadkiem swojego psa-przewodnika. Samotny, w ciemnościach wielkiego miasta odkrywa, że jego siła tkwi w zgłębianiu własnej wrażliwości. 

- NIC DO STRACENIANADA QUE PERDER 
reż. Rafa Russo, Hiszpania 2002, 21'
Pedro, młody taksówkarz, nigdy nie wyobrażał sobie, że zawiezienie na casting Niny, początkującej aktorki, okaże się dla niego tak niezapomnianym zdarzeniem. 

- KARA | PENALTY 
reż. Ana Martínez, Hiszpania 2006, 12'
Kilka minut przed operacją 14-letnia Juli zamyka się w toalecie na sali operacyjnej wprawiając w zakłopotanie opiekującego się nią pielęgniarza. 

21.00    ŻYCIE NICZYJE | LA VIDA DE NADIE
reż. Eduard Cortés, Hiszpania 2003, 103'Nagrody Goya 2003 - 3 nominacje
najlepsza aktorka - Adriana Ozores, najlepszy debiut aktorski - Marta Etura, najlepszy debiut reżyserski - Eduard Cortés
MFF Valladolid 2003 - najlepsza aktorka - Adriana Ozores
Festiwal Cinespaña w Tuluzie 2003 - Nagroda Studenckiego Jury
Życie niczyje
to przejmująca historia mężczyzny, którego niemal idealne życie nagle przemienia się w autentyczny koszmar.
Emilio Barrero ma wszystko, o czym może marzyć człowiek sukcesu: pracuje na intratnej posadzie ekonomisty w banku, mieszka w pięknym domu z żoną modelką i z synem. Spełniony człowiek. Jednak są to tylko pozory, jak się bowiem okaże całe życie Emilio oparte jest na kłamstwie... Kłamstwie, które niedługo się wyda.


czwartek, 3 kwietnia

19.00    POCIĄG WSPOMNIEŃ | TREN DE LA MEMORIA
reż. Marta Arribas, Ana Pérez, Hiszpania 2005, 85'Nagroda Specjalna Jury na FF Malaga 2005
Najlepszy Film Dokumentalny na DOCUSUR 2006 (Festival Internacional de Documentales del Sur)

Dokument o fenomenie masowej emigracji zarobkowej, niezwykle aktualny w obecnej polskiej rzeczywistości.
Film opowiada mało znany epizod europejskiej historii - emigrację 2 milionów Hiszpanów, którzy w latach 60. opuścili kraj w poszukiwaniu dobrobytu. Wyjechali na kilka miesięcy, zostali na 30 lat. Pracując w fabrykach wspierali rozwój przeżywających ekonomiczny boom krajów Europy Zachodniej, podczas gdy w Hiszpanii rządzonej przez generała Franco panował głód.


21.00    PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA | MÁS ALLÁ DEL ESPEJO
reż. Joaquín Jordá, Hiszpania 2006, 123'Nominacja do nagrody GOYA za najlepszy dokument
MFF San Sebastián 2006

Pełnometrażowy dokument, który wprowadza widzów w świat agnozji i aleksji - chorób mózgu, które powodują zaburzenia w wizualnym postrzeganiu rzeczywistości.
Ostatni film jednego z najoryginalniejszych twórców kina hiszpańskiego, nakręcony tuż przed jego śmiercią. Reżyser zastosował niezwykle adekwatną i nowatorską formę, by pokazać świat osób dotkniętych tym schorzeniem. Film jest zwieńczeniem jednej z najoryginalniejszych twórczości, w historii kina hiszpańskiego, testamentem reżysera, który badał granice pomiędzy dokumentem i fikcją, oraz granice osobistego doznania jako materii kina.


piątek, 4 kwietnia

18.45    Z PUSTYMI RĘKAMI | LAS MANOS VACIAS
reż. Marc Recha, Hiszpania 2003, 130'MFF Cannes 2003 - Oficjalna Selekcja
MFF Toronto 2003

Historia, która jest jednocześnie ponura, zabawna i bardzo zawikłana.
Marc Recha portretuje tu samotność przygraniczną. Tytuł Las manos vacias - podobnie zresztą jak sam film - można interpretować na wiele sposobów. Reżyser przechodzi płynnie od dramatu do czarnej komedii. Stworzył film, który czerpie z kultury francuskiej - z jednej strony z dorobku Renoira, a z drugiej Chabrola i Rohmera. W rezultacie powstało bardzo nowatorskie dzieło.


21.15    SAMOTNOŚĆ | LA SOLEDAD
reż. Jaime Rosales, Hiszpania 2007, 130'3 Hiszpańskie Nagrody Filmowe GOYA 20: najlepszy film, reżyseria i aktorskie odkrycie
MFF Cannes 2007 - Un Certain Regard

Reżyser filmu - Jaime Rosales - to wschodząca gwiazda kina hiszpańskiego, który debiutował słynnymi Godzinami dnia (Las horas del dia). Samotność uznana została za najlepszy film hiszpański ubiegłego roku.
Bohaterką jest 35-letnia Adela, samotna matka, która całkowicie poświęca się swojemu synkowi. Terrorystyczny atak na autobus zniszczy jej dotychczasowe życie.


sobota, 5 kwietnia

21.15    LEGENDA O CZASIE | LA LEYENDA DEL TEMPO
reż. Isaki Lacuesta, Hiszpania 2006, 109'Porywający energią, a jednocześnie kontemplacyjny obraz inspirowany życiem legendarnego Camaróna de la Isla. Opowiada o fenomenie flamenco - muzyce, która fascynuje ludzi na całym świecie.
Film opowiada o nastoletnim Cyganie i młodej pielęgniarce z Japonii, którzy na rodzinnej wyspie Camaróna odkrywają swoje powołanie. Jeden z najbardziej cenionych przez krytykę, hiszpańskich filmów ostatnich lat.


Filmy prezentowane w ramach
Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share