kpb

Wojna Charliego Wilsona

tytuł oryginalny: Charlie Wilson's War

reżyseria: Mike Nichols
aktorzy: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

czas trwania: 97 min.
produkcja: USA 2007
premiera: 2008-02-29

Oscary 2008 - nominacja
najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour Hoffman

Złote Globy 2008 - 5 nominacji
najlepszy film - musical lub komedia
najlepszy aktor pierwszoplanowy w musicalu lub komedii - Tom Hanks
najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour Hoffman
najlepsza aktorka drugoplanowa - Julia Roberts
najlepszy scenariusz - Aaron Sorkin

nagrody Brytyjskiego Przemysłu Filmowego BAFTA 2008 - nominacja
najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour HoffmanCharlie to zrobił” - powiedział pakistański prezydent Mohammed Zia ul-Haq wyjaśniając porażkę Rosjan w Afganistanie.

Wojna Charliego Wilsona to polityczna satyra wyreżyserowana przez Mike'a Nicholsa, autora Bliżej, na podstawie scenariusza Aarona Sorkina (Miłość prezydenta, Ludzie honoru).

Niezwykła, oparta na faktach opowieść o tym, jak pewien lubiący się dobrze bawić kongresmen, prawniczka z Houston i potrzebujący zastrzyku adrenaliny agent CIA zainicjowali jedną z największych tajnych operacji wojskowych w historii. Jeśli następnym razem usłyszycie od kogoś, że to Ronald Reagan przyczynił się do zakończenia zimnej wojny, zapytajcie się go, czy słyszał o Charlie Wilsonie.

Wilson jest teksaskim kongresmanem, jego przyjaciółka Joanne Herring to jedna z najbogatszych kobiet w Teksasie i zagorzała antykomunistka. Zdając sobie sprawę z tego, że amerykańska odpowiedź na inwazję w Afganistanie była bardzo anemiczna, Joanne namawia Charliego, aby ten pomógł Mudżahedinom w walce z Sowietami. IchPartnerem Charliego w tym przedsięwzięciu zostaje agent operacyjny CIA, Gust Avrakotos. 

W filmie występują: Tom Hanks (Forrest Gump, Cast Away. Poza światem), Julia Roberts (Erin Brockovich, Bliżej) oraz wielokrotnie nagradzany za swoją kreację Philip Seymour Hoffman (Capote).

Oficjalna strona filmu: www.charliewilsonswar.net


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share