kpb

Gucza! Pojedynek na trąbki

tytuł oryginalny: Guca!

reżyseria: Dušan Milić
aktorzy: Marko Marković, Mladen Nelević, Aleksandra Manasijević, Nenad Okanović, Slavoljub Pešić, Olga Odanovic

czas trwania: 94 min.
produkcja: Serbia i Czarnogóra /Bułgaria /Austria /Niemcy 2006
premiera: 2008-08-08

11. MFF Sofia 2007: Nagroda Publiczności
Europejskie Nagrody Filmowe 2007:nominacja dla najlepszego kompozytora - Dejan Pejovic

Film wyprodukowany przez Emira Kusturicę. Film twórcy znakomicie przyjętej satyry, Jagoda w supermarkecie.

Energetyczna muzyka w wykonaniu Boban i Marko Markovic Orchestra oraz Dragan Ignjic Orchestra
, dwóch najsłynniejszych orkiestr cygańskich z Serbii.

Film jest pogodną wariacją na temat szekspirowskiej opowieści o miłości silniejszej od rodzinnych układów i konwenansów, wkomponowana w kolorowe krajobrazy współczesnej Serbii.

Maleńka miejscowość w Serbii, Gucza, byłaby zapomnianą przez Boga i ludzi mieściną, gdyby nie światowy festiwal gry na trąbce. Od ponad 40 lat corocznie zbierają się tu tysiące turystów i śmietanka cygańskich trębaczy z całych Bałkanów.

Podczas autentycznego festiwalu rozgrywa się fikcyjna opowieść o miłości. Julijana, „biała”, serbska dziewczyna zakochuje się w „czarnym” Romeo, cudownym trębaczu z romskiej orkiestry. Jej ojciec Satchmo, lider konkurencyjnej orkiestry jest zdecydowanie niechętny „czarnoskóremu”, cygańskiemu Romeo. Na nadchodzącym festiwalu trębaczy w Guczy Romeo dostanie jednak szansę - musi udowodnić ojcu Julijany, że jest znakomitym trębaczem. Tylko wtedy otrzyma rękę córki, gdy udowodni że jest lepszym muzykiem od ojca.

„Bałkańsko - cygański film popularyzujący typowy dla tego rejonu świata gatunek muzyczny, między innymi przy wsparciu produkcyjnym Emira Kusturicy. Film stawia muzykę w centrum uwagi - królują palce na strunach i „pyskówka trąbek”. To szelmowsko odjechana parodia Romea i Julii, satyrycznie traktująca rasizm, który narasta wokół jak sztorm. Pełen tak samo anarchistycznego humoru jak doskonale odebrany debiut Milica Jagoda w supermarkiecie film, ironicznie obnaża dysfunkcyjność serbskiego nacjonalizmu.” Deborah Young, Variety

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 2: Między muzyką a ciszą.


ZWIASTUN (z polskimi napisami):


Bookmark and Share