kpb

Poza skałami

tytuł oryginalny: Beyond the Rocks

reżyseria: Sam Wood
aktorzy: Rudolph Valentino, Gloria Swanson

czas trwania: 85 min.
produkcja: USA 1922

Uznany przez lata za zaginiony film Sama Wooda z Rudolphem Valentino i Glorią Swanson. Jest to jedyny film, w którym te dwie gwiazdy kina niemego zagrały razem. Przez ponad 75 lat uważano, że zachowała się jedynie minuta z całego filmu. W 2000 roku kopia tego dzieła odnalazła się w Haarlemie, w Holandii i została pieczołowicie odrestaurowana przez Nederlands Filmmuseum w Amsterdamie.

Scenariusz Poza skałami powstał na podstawie książki Elinor Glyn. Swanson wciela się tutaj w rolę Theodory Fitzgerald, angielskiej arystokratki poślubiającej starzejącego się milionera, którego fortuna ma pomóc jej niezbyt bogatej rodzinie. W rzeczywistości jednak Theodora kocha przystojnego Lorda Bracondale'a (Valentino).

Gloria Swanson napisała w 1980 r. w swojej autobiografii Swanson o Swanson: Stale zadaje mi się takie same pytania: Czy ktoś wie, czy gdzieś mogą znajdować się taśmy z filmem Poza skałami, filmu, w którym w 1921 roku zagrałam z Rudolphem Valentino? Czy wiadomo co się stało z kopią Madame Sans-Gene? Czy ktoś posiada kompletną wersję Sadie Thompson? Marzyłabym móc je znów zobaczyć i wierzyć, że nie zaginęły na zawsze. To w końcu miała być wielka siła kina - że przetrwa wieki. 

muzyka na żywo: ADRIAN KONARSKI - fortepian

Film prezentowany w ramach 10. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share