kpb

Akumulator 1

tytuł oryginalny: Akumulátor 1

reżyseria: Jan Svěrák
aktorzy: Zdeněk Svěrák, Petr Forman, Edita Brychta, Boleslav Polívka, Jiří Kodet

czas trwania: 102 min.
produkcja: Czechy 1994
premiera: 2007-12-14

Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych Bruksela 1995 
Złoty Kruk

Czeskie Lwy 1994
nagroda publiczności
najlepszy montaż - Alois Fisárek

Fantasporto 1995
International Fantasy Film Award

Festiwal Filmowy w Pilsen 1994
nagroda publiczności

MFF w Wenecji 1994 
UCCA Venticittà Award


Satyryczna opowieść o chorobach naszego wieku, zawierająca w sobie szereg filmowych cytatów i odniesień. Wyrafinowane triki wizualne idą w parze z ciepłym, ludzkim humorem. Film wyreżyserował znakomity czeski reżyser Jan Svěrák, twórca takich filmów, jak Kola czy Szkoła podstawowa.

Nieśmiały outsider Olda (w postać Oldy wcielił się syn Milosa Formana - Petr Forman) z nieznanych przyczyn zaczyna nagle ciężko chorować. Powód jego ciężkiego stanu odkrywa dopiero uzdrowiciel Fišárek: okazuje się, że wszelką energię wyssał z młodego mężczyzny... włączony telewizor. Tajny Akumulator 1 jest w stanie w pełni podporządkować sobie ludzką energię. Fišárek szuka różnych sposobów na przywrócenie sił swojemu przyjacielowi. Wszystkie próby nie przynoszą jednak rezultatów. Na domiar złego, w otoczeniu Oldy pojawiają się kolejne ofiary złowrogich telewizorów. Światu grozi pandemia.

Wtedy Olda poznaje piękną dentystkę. Nieoczekiwana miłość daje mu siłę do walki z wszechobecnym medium. Olda planuje kontratak: chce zalać Akumulator 1 taką ilością energii, która go zniszczy. Z kilkoma pilotami w ręku i pełnym zapasem baterii rusza do walki...

Bookmark and Share