CYKL: FILMY O TEMATYCE BUDDYJSKIEJ
MFF Kair 2006
Specjalna Nagroda Jury (Srebrna Piramida)
Sankara - niewidzialne ciało astralne wyłaniające się z ciemności.
Sankara (w dosłownym znaczeniu - "introspekcja") to refleksyjny, medytacyjny film, opowiadający o wewnętrznych zmaganiach młodego buddyjskiego mnicha rozdartego między mistycyzmem a zmysłowością.
Młody mnich, przyjeżdża do świątyni buddyjskiej, by odnowić malowidła. Obrazy przedstawiają przypowieść, zgodną z nauką Buddy, według której człowiek, który ma w życiu wyraźny cel, musi pozbyć się wszelkich namiętności, nie ulegać zmysłom, a przede wszystkim nie poddawać się wdziękom pięknych kobiet.
Niebawem przekonuje się, że uciec od pokus zewnętrznego, cielesnego świata nie jest łatwo. Jego uwagę przykuwa pewna młoda dziewczyna, która rozbudza w nim tłumione dotychczas zmysły i uczucia. W następstwie czego, jego wewnętrzny duchowy świat zostaje zakłócony. Pewnej nocy malowidła zostają zniszczone. Podczas ponownego ich odnawiania, mnich zaczyna zdawać sobie sprawę, że został uwięziony w sieci swoich ziemskich pragnień i przywiązań, podobnie jak bohater historii, która przedstawiona jest w malowidłach. Od tej chwili zaczyna się jego wewnętrzna walka między cielesnością a duchowością, której skutki będą miały zaskakujące konsekwencje.
Sankara jest debiutem reżyserskim Prasanna Jayakody'ego, który wychował się w tradycji buddyjskiej. Powolna narracja, długie ujęcia czynią z tej opowieści rodzaj duchowej, kontemplacyjnej podróży, w którą reżyser zabiera widzów. To głębokie, analityczne studium nad wewnętrznym, duchowym światem człowieka.
Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmy Świata ALE KINO!