kpb

Michael Clayton

tytuł oryginalny: Michael Clayton

reżyseria: Tony Gilroy
aktorzy: George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack

czas trwania: 119 min.
produkcja: USA 2007
premiera: 2007-11-23

Oscary 2008:
najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton
- 6 nominacji: najlepszy film
najlepszy reżyser - Tony Gilroy
najlepszy scenariusz oryginalny - Tony Gilroy
najlepszy aktor - George Clooney
najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Wilkinson
najlepsza muzyka - James Newton Howard

4 nominacje do Złotych Globów 2008
najlepszy film - dramat, najlepszy aktor w dramacie - George Clooney, najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton, najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Wilkinson


Trzymający w napięciu thriller, który udowadnia, że prawda jest przeżytkiem.

Michael Clayton (George Clooney) jest specjalistą od brudnej roboty w jednej z dużych kancelarii prawniczych w Nowym Jorku. Zadaniem Claytona jest naprawianie błędów popełnianych przez ważnych klientów. Potrafi doprowadzić do umorzenia śledztwa w sprawie „niefortunnego” wypadku drogowego, mistrzowsko uciszyć skandal obyczajowy, a nawet uratować wizerunek nieuczciwych polityków.

Tymczasem ogromnej firmie chemicznej U/North, reprezentowanej przez Karen Swivel (Tilda Swinton) zaczynają zagrażać zeznania innego błyskotliwego pracownika kancelarii - Arthura Edensa (Tom Wilkinson). Kolega Claytona postanawia wystąpić przeciwko pracodawcom, którzy odpowiadają za poważne zanieczyszczenie środowiska. Jedyną osobą, która może zapobiec katastrofie korporacji jest oczywiście Michael Clayton. Czy powstrzyma uczciwego kolegę i sprzeniewierzy się ideałom swojego ojca - policjanta? Czy po skutecznej akcji będzie mógł spojrzeć w twarz poszkodowanym przez U/North?

W rolach głównych występują George Clooney (Syriana, Ocean's Eleven, Good Night and Good Luck), Tom Wilkinson (Za drzwiami sypialni, Zakochany Szekspir, Goło i wesoło), nagrodzona Oscarem Tilda Swinton (Orlando, Broken Flowers, Adaptacja) oraz aktor i reżyser Sydney Pollack (Mężowie i żony, Oczy szeroko zamknięte).

Film jest reżyserskim debiutem Tony'ego Gilroy'a, znanego scenarzysty trylogii o Jasonie Bourne (Tożsamość Bourne'a, Krucjata Bourne'a, Ultimatum Bourne'a). Gilroy jest również autorem scenariusza filmu.

Więcej niż dobry; nieprawdopodobnie przenikliwy, dojrzały i spełniony film. Owen Gleiberman, Entertainment Weekly 

Olśniewający powrót do paranoicznych thrillerów z lat 70-tych.
Ella Taylor, LA Weekly

Rzadko zdarza się film, który prowokuje i tak głęboko szarpie nam nerwy. Zręcznie napisany, trzymający w napięciu i wyzywający intelektualnie celny moralitet
. Claudia Puig, USA Today


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share