kpb

Asian Shorts - program I: Współczesna animacja z Hongkongu

ASIAN SHORTS
Program I: Współczesna animacja z Hongkongu (65’)


COLOR SCRATCH, reż. Cheng Chi-shing, Philip Lee, 1’30”Animacja muzyczna. Opowieść o ratunku przed monotonią otaczającego świata. Energetyzujący rytm muzyki budzi kaskadę barwnych plam, które zaczynają żyć własnym, niepokornym życiem, co nadaje nieco koloru życiu sfrustrowanych mieszkańców szarego świata. 


MY LOVELY NEIGHBOUR TOM
, reż. Benny Leung, Chan Wai-mo, Daniele Manoli, 3’22”Przystępując do tego projektu, twórcy stawiali sobie za cel stworzenie nowego gatunku „chorej animacji” - chodziło o stworzenie takiego obrazu, jakiego widzom w Hongkongu nie dane było dotychczas oglądać. Odwołują się do różnych nurtów niezależnej animacji i estetyki komiksu (szczególnie widoczne inspiracje komiksami Hidesi Hino).


TOBACCO EMBARGO
, reż. Kan Wing-ho, Leung King-ha, Yau Yui-chit, Liu Chun-fo, 2’40”Wizja świata, w którym palenie papierosów należy już do historii, a złamanie zakazu jest karane śmiercią, a Hongkong w całości objęto strefą smoking free. Film stawia pytanie o granice nakazów i zakazów w imię propagowania zdrowego stylu życia.


THE CHRONICLE OF A DRAWING; THE FOOTPRINTS OF TIME
, reż. George Wong Cheuk-hin, 9’43”Projekt będący kontynuacją wcześniejszych eksperymentów skupiających się na badaniu specyfice czasu - jego jednoczesnej metafizyczności i namacalności. Film stanowi próbę określenia wpływu czasu na przestrzeń, pamięć i historię.


Animator in Focus - POSTGAL WORKSHOP:

Postgal Workshop to wszechstronny duet, który tworzą John Chan i Pam Hung. Ich prace nie ograniczają się do klasycznie pojmowanej animacji, ale sięgają różnego rodzaju eksperymentów z wykorzystaniem zróżnicowanych technik i mediów. Twórczość Postgal Workshop cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem.

Charakterystyczne w ich filmach poczucie humoru i klimat widać już w jednominutowym LIFE IS ANIMATED, jak również w pracach, które problemy egzystencjalne mieszkańców wielkiego miasta przedstawiają w ujmujący, bardzo specyficzny sposób. Przykładem może być film FOOLEE (9’) - opowieść o samotności i trudnościach w nawiązaniu kontaktu z innymi, czy THE TIRED CITY (9’40”), które za temat obiera narastające tempo życia w wielkim mieście. O skutkach uzależnienia od telewizji opowiada film MUM IS BORN (20’) - historia utrzymana w charakterystycznym dla Postgal Workshop bajkowym klimacie. Prace duetu cieszą się zainteresowaniem również wśród klientów komercyjnych - John Chan i Pam Hung tworzą reklamówki dla wielu znanych firm. Reklama Greenpeace to świetna próbka ich pracy. Są również autorami autorami teledysków (zobaczymy jeden z nich - CLIMAX), a także strony internetowej 12-tej edycji festiwalu ifva.

LIFE IS ANIMATED, 1'
FOOLEE, 9'
THE TIRED CITY, 9'40''
MUM IS BORN, 20'CLIMAX


Filmy prezentowane w ramach przeglądu ASIAN SHORTS.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share