kpb

Święta rodzina

tytuł oryginalny: La Sagrada Familia

reżyseria: Sebastián Campos
aktorzy: Patricia López, Néstor Cantillana, Sergio Hernández, Coca Guazzini

czas trwania: 99 min.
produkcja: Chile 2005
premiera: 2007-09-21

Grand Prix MFF ERA NOWE HORYZONTY - Wrocław 2006

Festiwal Latynoamerykański w Tuluzie 2006
nagroda dla najlepszego filmu
nagroda FIPRESCI

MFF w Austin 2006
specjalne wyróżnienie dla debiutanta 

Festiwal Latynoamerykański w Lleida 2006
specjalne wyróżnienieDobrze sytuowana chilijska rodzina spędza Wielkanoc w swoim domu nad morzem. Apodyktyczny ojciec, wzięty architekt, trwa w odwiecznym konflikcie z synem Marco, studentem architektury. Za sprawą dawno oczekiwanej wizyty narzeczonej syna Sonii, rodzinne napięcia dochodzą do głosu. Dziewczyna burzy resztki rodzinnego spokoju swoją żywiołową osobowością. Jest zawodową aktorką i wplątuje obu mężczyzn w przewrotną grę, w której niemałą rolę odgrywają przywiezione przez Sonię "rozrywkowe" narkotyki. Zbieg okoliczności powoduje, że matka zmuszona jest wyjechać. Podczas jej nieobecności pozbawiona równowagi rodzina pogrąża się w chaosie. Marco postanawia zemścić się na ojcu za lata upokorzeń i odkrywa, że miłość której poszukiwał daleko, od lat była na wyciągnięcie ręki.

Święta rodzina to wspaniały przykład filmowej improwizacji. Sebastian Campos nagrał w ciągu zaledwie kilku dni siedemdziesiąt godzin zdjęć, z których przez następne siedem miesięcy komponował swoją opowieść. Aktorzy improwizowali godzinami przy włączonej kamerze sceny, w których równie wielką rolę jak wskazówki reżysera, odgrywały ich osobiste doświadczenia życiowe i wzajemne prywatne relacje. W połączeniu z surową estetyką paradokumentalną powstał film opowiadający szczerze, aż do bólu, o konfliktach, które obecne są w każdej rodzinie. To przede wszystkim ten uniwersalny wymiar filmu zapewnił Świętej rodzinie międzynarodowy rozgłos.

Sebastián Campos jest chilijskim Almodovarem. Tak samo prosty, jak i transcendentalny. La segunda

Dzięki konkretnej narracji udało się utrzymać w napięciu publiczność, która oprócz tego mogła również kontemplować scenariusz pełen humoru i ironii. Obie te cechy stworzyły z filmu wyjątkowo realny obraz pełen codzienności. El Mercurio Valpo

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Dzikość serca i inne namiętności.


TRAILER (wersja oryginalna):

Bookmark and Share