kpb

Przegląd Filmów ANIMEwanych

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
PRZEGLĄDU FILMÓW ANIMEWANYCHRUCHOMY ZAMEK HAURU | HAURU NO UGOKU SHIRO
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2004, 119'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 28 września, godz. 17.10
sobota, 29 września, godz. 19.15
niedziela, 30 września, godz. 15.25 

Ruchomy zamek Hauru to pięknie sfilmowana animacja, która przenosi widza w podróż niemal do granic wyobraźni. 

Sophie ma 18 lat i całe dnie spędza w sklepie z kapeluszami, który wcześniej należał do jej zmarłego ojca. W trakcie jednej z nieczęstych wizyt w mieście, poznaje czarodzieja o imieniu Hauru. Hauru jest niezwykle przystojny, ale także dość skryty... Zazdrosna o ich zażyłość czarodziejka, rzuca czar na Sophie. Śliczna dziewczyna zmienia się w 90-letnią staruszkę. Zrozpaczona próbuje odzyskać swoje ciało i wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. 


NAUSICAÄ Z DOLINY WIATRU | KAZE NO TANI NO NAUSHIKA
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1984, 116'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 28 września, godz. 19.15
sobota, 29 września, godz. 17.10
niedziela, 30 września, godz. 17.30

Film, który okrzyknięty został ekologicznym science fiction.

Obraz został zakazany w Europie Wschodniej (w tym w Polsce) i zbojkotowany w Niemczech. Film zawierał bowiem sceny katastrofy ekologicznej, a jego premiera w tych krajach zbiegła się z wybuchem reaktora jądrowego w Czarnobylu. 

Księżniczka Nausicaä musi powstrzymać dwa zwalczające się narody, by dzięki temu uratować świat od samozagłady.

Animacją Miyazakiego inspirowali się później m.in. bracia Wachowscy podczas kręcenia filmu Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucj.


LAPUTA - PODNIEBNY ZAMEK | TENKÛ NO SHIRO RAPYUTA
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1986, 124' 

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 2 października, godz. 17.10
środa, 3 października, godz. 19.15
czwartek, 4 października, godz. 17.10

Film inspirowany Podróżami Guliwera Jonathana Swifta

Laputa jest mityczną wyspą unoszącą się w chmurach, którą wedle legendy zamieszkiwała zaawansowana cywilizacja. Kluczem do jej odnalezienia jest dziewczynka imieniem Sheeta i niepozorny kamyk zawieszony na jej szyi.

Akcja filmu rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, przypominającej początek XX wieku w Europie. Poruszająca mieszanka baśni, filmów science-fiction i kina przygodowego, która nie pozwoli Wam odetchnąć nawet na moment.


19.15 OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA | GEDO SENKI
reż. Goro Miyazaki, Japonia 2006, 115'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 2 października, godz. 19.15
środa, 3 października, godz. 17.10
czwartek, 4 października, godz. 19.15

Animowana ekranizacja Ziemiomorza Urszuli K. Le Guin,  uznawanego za najpopularniejszą serię fantasy obok Władcy pierścieni J. R. R. Tolkiena.

Królestwo Ziemiomorza pogrąża się w chaosie. Magowie tracą swą moc, a do świata ludzi zaczynają przenikać smoki. Młody królewicz Arren wraz z potężnym arcymagiem Gedem (Krogulec) wyruszają w daleką wyprawę, by odnaleźć i unicestwić źródło rozbudzonego z niewiadomych powodów zła. Od powodzenia tej niebezpiecznej misji zależy przyszłość całego Ziemiomorza.

Ziemiomorze to świat pełen wysp, magii, smoków i czarnoksiężników. Jest to kraina pełna tajemnic, gdzie najważniejszą rzeczą jest równowaga w świecie.  Autorka cyklu Ziemiomorze, posługująca się pozornie tym samym materiałem co wszyscy, stworzyła zupełnie nową jakość. Okazało się, że refleksja filozoficzna, uniwersalne obserwacje o człowieku, jego potędze i ograniczeniach, wyborach
i uwarunkowaniach mogą być czymś nie mniej atrakcyjnym od przygód osiłków z mieczami, którzy pozostawiają za sobą zwały trupów i znikomą ilość myśli. 


MÓJ SĄSIAD TOTORO | TONARI NO TOTORO
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1988, 86' TERMINY POKAZÓW:
piątek, 5 października, godz. 17.10
sobota, 6 października, godz. 19.15
niedziela, 7 października, godz. 17.10

Arcydzieło japońskiej animacji wyreżyserowane przez mistrza Hayao Miyazaki. Mój sąsiad Totoro dotychczas nigdy nie był prezentowany w polskich kinach tymczasem jest uważany za jeden z największych filmów w swoim gatunku w całej historii kina.

Dwie siostry razem z ojcem przeprowadzają się na wieś, aby być bliżej swojej chorej matki. Dziewczynki odkrywają, że pobliski las zamieszkały jest przez magiczne stworzenia - tytułowe Totoro. Szybko się z nimi zaprzyjaźniają...

Postać Totoro znalazła się w logo studia Ghibli, a sam film jest przedmiotem kultu narodowego w Japonii.
Totoro nie sposób nie kochać. 

Piękna baśń ukazana przez pryzmat dziecięcych wspomnień.


19.15 SPIRITED AWAY - W KRAINIE BOGÓW | SEN TO CHIHIRO NO KAMIKAKUSHI
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2001, 124'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 5 października, godz. 19.15
sobota, 6 października, godz. 17.10
niedziela, 7 października, godz. 19.15

Oscar 2003:
Najlepszy film animowany

Mistrzowska animacja nakręcona przez Hayao Miyazakiego.

10-letnia Chihiro jest niezwykle upartą dziewczynką. Gdy rodzice informują ją o tym, że muszą się przeprowadzić do innego domu, jest bardzo zła. Tajemniczym zbiegiem okoliczności rodzina trafia do ogromnego czerwonego domu. W jego wnętrzu ukryte jest widmowe miasto zamieszkane przez starożytnych bogów i magiczne stworzenia. Światem tym rządzi demoniczna czarownica, okrutna Yubaba. By przeżyć Chihiro musi wyrzec się nie tylko swego lenistwa i uporu, ale także wspomnień, a nawet własnego imienia.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share