kpb

Przegląd filmów François Ozona

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU FILMÓW FRANÇOIS OZONA


niedziela, 19 sierpnia, godz. 21.00
 

SITCOM | SITCOM
reż. François Ozon, Francja 1998, 85'

Sitcom

Pełnometrażowy debiut François Ozona, który zwiastuje charakterystyczny styl twórcy 5 x 2

Typowa francuska rodzina żyjąca w całkowitej harmonii aż po dzień, w którym ojciec przynosi do domu szczura. W miarę stykania się ze zwierzęciem, członkowie rodziny zaczynają ujawniać ukryte seksualne i psychiczne perwersje. Syn, Nicolas, typ nieśmiałego mola książkowego, wychodzi z ukrycia i zaczyna organizować orgie w swej sypialni. Córka, Sophie, przykuta do inwalidzkiego fotela próbuje popełnić samobójstwo. Po nieudanej próbie zaczyna ubierać się na czarno i oddawać sado-masochistycznym praktykom. Matka zaś, ośmielona przez swego psychoterapeutę, ujawnia kazirodcze pożądanie względem swego syna, mając nadzieję wybić mu z głowy homoseksualizm. Wobec owego rozpasania rodziny, ojciec postanawia zająć stanowisko...

To skandalizująca farsa, która roztrzaskuje w gruzy nieskazitelną fasadę burżuazji i dowcipnie sprowadza wartości rodzinne do poziomu sitcomu.

Noszący ślady inspiracji dziełami Johna Watersa, Luisa Bunuela i Joe Ortona, Sitcom odważnie łączy elementy farsy, horroru i melodramatu jednocześnie bezlitośnie niszcząc konwencje sitcomu. Znakomicie zagrany, pełen humoru przedstawianego ze śmiertelną powagą. Muzyka ze ścieżki dźwiękowej filmu zawiera zarówno utwory Mahlera i Beethovena jak i Rhythm of the Night, co świadczy, że ograniczenia budżetu nie muszą ograniczać inwencji twórczej. Tom Dawson

 
poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 21.00

8 KOBIET | 8 FEMMES
reż. François Ozon, Francja 2002, 103'

8 kobiet

MFF w Berlinie 2002
Srebrny Niedźwiedź za szczególne osiągnięcia artystyczne dla zespołu aktorskiego

8 kobiet to wysmakowana stylistycznie i wizualnie komedia o kobietach z intrygą kryminalną w tle.

W rolach głównych występuje osiem wielkich aktorek francuskiego kina: Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart i Fanny Ardant, Virginie Ledoyen, Danielle Darrieux, Firmine Richard oraz Ludivine Sagnier. Reprezentują one w tym filmie osiem różnych typów kobiet, osiem wymiarów kobiecości, osiem kobiecych tajemnic. Do tego, każda z gwiazd wykonuje w trakcie filmu znaną francuską piosenkę we własnej aranżacji.

Środek zimy. Domostwo na odludziu. Osiem kobiet - żona, siostra, kochanka, córki, służące - podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw, by zabić, każda ma alibi... Każda ma sekret. Jedna jest winna. Która?

Trup mężczyzny to jednak zaledwie pretekst, by największe gwiazdy francuskiego kina ukazały w całym blasku i złożoności różne twarze kobiecości.

Śmierć pana domu wyzwoliła w kobietach prawdziwe emocje, nic już nie trzeba ukrywać: złości, nienawiści, miłości, pragnień, słabości. Obnażają swoje prawdziwe oblicza. W ciągu jednej nocy dowiadują się o sobie wszystkiego.

Reżyser, igrając z konwencją filmową, łączy w przewrotny sposób elementy powieści kryminalnej w stylu Agathy Christie, z komedią, melodramatem i musicalem. Różnorodności gatunkowej towarzyszy różnorodność nastrojów. Groza przeplata się z humorem i nostalgią, a żartobliwy i lekki ton łączy się z refleksją nad miłością i związkami rodzinnymi.


wtorek, 21 sierpnia, godz. 21.00 

BASEN | SWIMMING POOL 
reż. François Ozon, Francja 2003, 103'

Basen

Pierwszy anglojęzyczny film François Ozona, twórcy 8 kobiet. Przewrotny thriller rozgrywający się w plenerach południowej Francji.

Sarah (Charlotte Rampling), angielska autorka kryminałów, ma na koncie serię bestsellerów, które przyniosły jej sławę i pieniądze, ale nie zaspokoiły twórczych ambicji. Jest sfrustrowana i zniechęcona. Rozmawia o tym ze swym wydawcą, Johnem (Charles Dance), a ten proponuje, by oderwała się od codzienności i wyjechała na czas pisania kolejnej książki do jego domu w Prowansji. Wraz ze zmianą miejsca akcji zmienia się też kolorystyka filmu - zgaszone, surowe barwy Londynu ustępują miejsca ciepłym, rozświetlonym kolorom Luberon, gdzie autorka odpoczywa i szybko rozpoczyna pracę nad nową powieścią. Jej spokój zostaje jednak zburzony niezapowiedzianym przyjazdem córki Johna, Julie (Ludivine Sagnier). Zuchwałe zachowanie młodej dziewczyny i jej całkowity brak jakichkolwiek zahamowań bardzo irytują Sarah, co w końcu doprowadza do wzajemnej wrogości. 

Im dłużej jednak pisarka obserwuje dziewczynę, tym bardziej jest jej ciekawa. A ciekawość podsyca wyobraźnię, wyzwala seksualne sny i marzenia… 

Dzięki zaproszeniu na plan aktorek tak różnych pod względem wieku, doświadczenia i temperamentu, jak Charlotte Rampling i Ludivine Sagnier, udało się Ozonowi stworzyć przewrotną i przykuwającą uwagę opowieść o różnych obliczach kobiecości, przyciąganiu się przeciwieństw. To także, mająca wiele z atmosfery filmów Hitchcocka, historia o zderzeniu rzeczywistości ze światem skrywanych fantazji.


środa, 22 sierpnia, godz. 21.00
 

5 x 2 | 5 x 2 
reż. François Ozon, Francja 2004, 90'

5 x 2

5 x 2 opowiada historię pewnego małżeństwa przez pięć kluczowych dla ich związku momentów.

Jeden z najciekawszych francuskich reżyserów ostatnich lat, François Ozon, krok po kroku rekonstruuje rozpad związku dwojga bohaterów, prowadząc widza przez pięć epizodów z ich życia (stąd tytuł, 5x2). Robi to jednak w sposób nietypowy i zaskakujący. Najpierw bowiem pokazuje rozwód bohaterów, a potem cofa się w czasie, kończąc film ujęciem szczęśliwej i zakochanej pary

Marion (Bruni-Tedeschi) i Gilles (Freiss) to piękni i wykształceni przedstawiciele klasy średniej. Gdy widzimy ich pierwszy raz, podpisują w obecności prawnika akt rozwodu z rezygnacją wskazującą, iż na tę decyzję zanosiło się od dawna. Zanim jeszcze skończy się ta scena, w filmie nastąpi niespodziewany zwrot, każąc zwątpić czy niepowodzenie tego małżeństwa da się łatwo wytłumaczyć. Pozostała część filmu stara się zweryfikować to przypuszczenie, cofając się do coraz wcześniejszych wydarzeń, które ukazują bohaterów w zupełnie nowym świetle.


czwartek, 23 sierpnia, godz. 21.00
 

CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ | LE TEMPS QUI RESTE
reż. François Ozon, Francja 2005, 85'

Czas, który pozostał

François Ozon, twórca m.in. 8 kobiet, Basenu czy 5x2 nie przestaje zaskakiwać.

Po filmie o rozpadzie związku, który prowadzi widza od sceny rozwodu do szczęśliwych początków pary, francuski reżyser prezentuje nam przewrotny pean na cześć życia.

Romain (Melvil Poupaud, wschodząca gwiazda francuskiego kina), młody i przystojny fotograf mody, na pierwszy rzut oka żyje pełnią życia. Jego zawodowa kariera pomyślnie się rozwija, a jego związek z uroczym chłopakiem wygląda na udany. Pewnego dnia, podczas sesji zdjęciowej, Romain niespodziewanie traci przytomność. Początkowo obawia się, że ma AIDS, jednak diagnoza brzmi: nieuleczalny rak. Mając świadomość, że zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, młody mężczyzna musi wszystko przewartościować. I to, co początkowo wydawało mu się tragedią, wkrótce prowadzi go w zaskakującym kierunku.

François Ozon swoim najnowszym filmem pokazuje, że nie zawsze to, czego się najbardziej boimy, jest tym co najgorsze. Że życie naprawdę smakuje, gdy mamy świadomość jego przemijania. W efekcie otrzymujemy jeden z najciekawszych obrazów francuskiego reżysera. Fantastycznie zrealizowany, z wybitnymi rolami młodego Melvila Poupauda i wielkiej gwiazdy, Jeanne Moreau oraz - paradoksalnie - pełen harmonii i spokoju.


piątek, 24 sierpnia, godz. 21.00

ANGEL | ANGEL - premiera
reż. François Ozon, Wielka Brytania/Belgia/Francja 2006, 134' 

Angel

Angel, najnowszy film François Ozona, prezentowany na MFF w Berlinie.

François Ozon, twórca znakomitych filmów 8 kobiet i Basen, tym razem złożył olśniewający hołd klasycznemu melodramatowi, który zaskoczy wielbicieli dotychczasowej twórczości Francuza.

Anglia, 1905. Mieszkająca na prowincji Angel Deverell pewnego dnia dostaje bilet do raju: zgodę na publikację powieści. Z dnia na dzień wspina się na szczyty kariery. Osiąga wszystko, o czym marzy każda dziewczyna: szczęście, miłość i chwałę... Czy to jednak nie za dużo jak na jedną, niedoświadczoną, młodą kobietę?

W filmie występują Romola Garai, Charlotte Rampling  i Sam Neill.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share