kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Szaleństwa Tarantino kontra niepokoje Lyncha

WAKACYJNY PRZEGLĄD FILMOWY: LETNIE TANIE KINOBRANIE
SZALEŃSTWA TARANTINO KONTRA NIEPOKOJE LYNCHA

BLUE VELVET | BLUE VELVET
reż. David Lynch, USA 1986, 120’

Blue Velvet, reż. D. Lynch

Pierwsze filmowe arcydzieło Davida Lyncha. Reżyser pod powierzchnią zwyczajności odkrywa przed widzami perwersyjną i surrealistyczną rzeczywistość...

Tom Beaumont dostaje ataku serca. Jego syn Jeffrey podczas powrotu ze szpitala odnajduje w opuszczonej okolicy odcięte ludzkie ucho. Postanawia zanieść je detektywowi Williamsowi. Chłopak jest zaintrygowany niecodzienną sprawą. Dowiaduje się od córki detektywa, Sandy, że w sprawę zamieszana jest piosenkarka z nocnego klubu, Dorothy Vallens, zwana The Blue Lady.

W Blue Velvet, w pierwszej dużej roli występuje Isabella Rossellini, córka Ingrid Bergman. Partnerują jej Kyle MacLachlan (Twin Peaks), Dennis Hopper (Czas Apokalipsy, Prawdziwy romans) i Laura Dern (INLAND EMPIRE, Dzikość serca).


CZŁOWIEK SŁOŃ | THE ELEPHANT MAN
reż. David Lynch, USA 1980, 125’

Człowiek Słoń, reż. D. Lynch

Oscary 1981
nominacje: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy

Cezary 1982
najlepszy film zagraniczny

nagrody BAFTA 1981
najlepszy film, najlepszy aktor - John Hurt, najlepsza scenografia

Festiwal Filmów Fantastycznych w Avoriaz 1981
Grand Prix

Niezwykły, czarno-biały, poetycki dramat, przełomowy w karierze twórcy Dzikości serca. Drugi film Davida Lyncha, uznawany do dziś za jedno z najlepszych dokonań reżysera.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia żyjącego w XIX wieku Anglika Johna Merricka.

Merrick nazywany "człowiekiem-słoniem" chorował na rzadki rodzaj zwyrodnienia kości, który powodował straszne zniekształcenia ciała. Pokazywany w cyrku wzbudzał sensację tłumów. Pewnego razu zainteresował się nim londyński lekarz Frederick Treves. Ta odrobina zainteresowania powoduje, że Merrick otwiera się przed lekarzem. Okazuje się, że jest człowiekiem wrażliwym i inteligentnym. Lekarz postanawia zająć się niezwykłym pacjentem. Merrick czuje jednak, że jest traktowany jak zwierzę...

Występują Anthony Hopkins, John Gielgud, Anne Bancroft i John Hurt jako Człowiek Słoń.


DZIKOŚĆ SERCA | WILD AT HEART
reż David Lynch, USA 1990, 124’

Dzikość serca, reż. D. Lynch

MFF w Cannes 1990
Złota Palma

Zdumiewające połączenie czarnego kryminału, romansu, filmu drogi oraz motywów z Czarnoksiężnika z Oz w metafizyczną, mroczną popkulturową baśń.

Młody zabójca Sailor i zakochana w nim Lula, naznaczona straszliwymi przeżyciami z dzieciństwa, jadą z Północnej Karoliny do Kalifornii. Ścigają ich mordercy nasłani przez matkę Luli, która pragnie śmierci Sailora. Po drodze spotykają ludzi przerażających - zbrodniarzy, psychopatów, dewiantów. Wizja szalonej odysei wypełnia się obrazami mordów, krwi i seksu.

W rolach Sailora i Luli - Nicolas Cage i Laura Dern.


GŁOWA DO WYCIERANIA | ERASERHEAD
reż. David Lynch, USA 1977, 90’

Głowa do wycierania, reż. D. Lynch

Debiutancki film Davida Lyncha zwiastujący już awangardową stylistykę i tematykę reżysera. Wizjonerski, czarno-biały film, którego akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej, postindustrialnej przyszłości. Głowa do wycierania przypomina bardziej senny koszmar, niż klasyczny film fantastyczny.

Przyjęty bardzo krytycznie, film został doceniony dopiero po latach i zyskał status wręcz definicyjnego dzieła kultowego.

Wracając do domu, mieszczącego się w dziwnej, obskurnej kamienicy pośrodku wyludnionego, industrialnego pejzażu, Henry Spencer dowiaduje się od sąsiadki, że jego dziewczyna, Mary, zaprasza go na kolację do domu swoich rodziców. Tam dowiaduje się, że został ojcem przedwcześnie urodzonego "dziecka" - poczwarkę, która przypomina dużego robala.


KILL BILL | KILL BILL
reż. Quentin Tarantino, USA 2003, 111’

Kill Bill: vol. 1, reż. Quentin Tarantino

Po czterech latach w roli śpiącej królewny, nic nie wiedziałam o moich wrogach: czy są słabi, czy silni i gdzie się kryją. Jednak była mi pisana przez Boga słodycz zemsty. Ja, która nic nie wiedziałam, wiedziałam jedno: Tak, jak Bóg stworzył małe zielone jabłuszka, tak ja zabiję Billa. Panna Młoda

Kill Bill składa się z dwóch części, które wspólnie składają się w jedną, halucynogenną całość.

Film jest hołdem złożonym ukochanym gatunkom filmowym Quentina Tarantino: spaghetti westernom, chińskim filmom sztuki walki, japońskim filmom samurajskim oraz anime, które reanimował nadając im nową formę.

Sam Tarantino twierdzi, że aby stworzyć Kill Bill musiał wycisnąć z siebie wszystkie soki , jakie wyssał z kina klasy C w ciągu ostatnich 35 lat.

Panna Młoda, płatna zabójczyni, postanawia wycofać się z branży. W czasie własnego ślubu zostaje postrzelona przez Billa - szefa Plutonu Śmiercionośnych Żmij. Na skutek ran dziewczyna na pięć lat zapada w śpiączkę. Po przebudzeniu postanawia zemścić się na tych, którzy z zimną krwią chcieli zabić ją i jej nienarodzone dziecko. Po kolei eliminuje członków swojego byłego gangu, Billa pozostawiając sobie "na deser".


KILL BILL 2 | KILL BILL 2
reż. Quentin Tarantino, USA 2004, 136’

Kill Bill vol. 2, reż. Q. Tarantino

Zemsta nie kroczy prostą drogą. Kluczy przez las. A w lesie łatwo zgubić drogę. Zabłądzić. Zapomnieć, skąd się przyszło. Hattori Hanzo

Druga część Kill Billa to kolejna dawka ekscentrycznego filmowego koktajlu serwowanego przez Quentina Tarantino. Kill Bill: vol. 2 to film znacznie bardziej stonowany od feerycznego epizodu 1. Dzięki temu obie odsłony znakomicie się uzupełniają i wspólnie stanowią piękny pomnik dla całego kina B. Kina B, które nigdy nie wyglądało równie okazale.

Czy Panna Młoda zabije Billa?


MULHOLLAND DRIVE | MULHOLLAND DR.
reż. David Lynch, Francja/USA 2001, 146’

Mulholland Drive, reż. D. Lynch

MFF w Cannes 2001
najlepszy reżyser

Oscary 2002
nominacja: najlepszy reżyser

Cezary 2002
najlepszy film zagraniczny

Mulholland Drive. Tak nazywa się słynna droga, która przechodzi przez góry Santa Monica i łączy Hollywood z morzem. Rozciąga się z niej przepiękny widok na tę dzielnicę Los Angeles. Dlatego też Mulholland Drive była już niezliczoną ilość razy wykorzystywana w kinie. David Lynch uczynił to miejsce swoim, dorzucając do istniejącej już mitologii, własną wizję.

Mulholland Drive przypomina swym nastrojem Blue Velvet i Miasteczko Twin Peaks. Film opowiada historię dwu kobiet wplątanych w intrygę kryminalną. W Mulholland Drive Lynch powraca do swych ulubionych tematów. Mamy tu do czynienia z typowym dla tego reżysera światem, w którym nic nie jest takie, jak się na początku wydaje i nikt nie jest tym, za kogo się podaje. W swej pełnej napięcia opowieści, Lynch maluje wizję Los Angeles - miasta, w którym niewinność miesza się z korupcją, miłość z samotnością, a piękno z moralnym zepsuciem.

Jednak jest coś, co odróżnia ten film od poprzednich dokonań Lyncha. Oprócz mrocznej tajemnicy, niesamowitej atmosfery, sugestywnych obrazów i przejmującej muzyki, jest tu także i misternie skonstruowana zagadka kryminalna. Z tajemnicy wyłania się historia, która daje się wyjaśnić. Należy tylko wpaść na właściwy trop i znaleźć odpowiedni klucz do zagadki.

Występują Naomi Watts i Laura Elena Harring.


PULP FICTION | PULP FICTION
reż. Quentin Tarantino, USA 1994, 154’

Pulp Fiction, reż. Q. Tarantino

Film, który przyciągnął do kin miliony widzów, a Quentinowi Tarantino przyniósł status geniusza pastiszu i autora arcydzieła, które zmieniło oblicze kina.

Płatni mordercy, Jules (Samuel L.Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Niedość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman).

Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić…

Film Tarantino został uznany za rewelację zarówno przez widzów jak i krytyków, zgarnął również wiele najbardziej prestiżowych nagród filmowych łącznie z Oscarem za najlepszy scenariusz i Złotą Palmą, budując z dnia na dzień potęgę wytwórni Miramax i renomę nazwiska Tarantino. Pulp Fiction to jeden z najczęściej cytowanych filmów, a powiedzonka jego bohaterów weszły do codziennego języka. Historię kina można podzielić na okres przed Pulp Fiction i wszystko, co było po.


SIN CITY - MIASTO GRZECHU | SIN CITY
reż. Robert Rodriguez i Quentin Tarantino, USA 2005, 124’

Sin City - Miasto Grzechu, reż. R. Rodriguez i Q. Tarantino

Stylizowana na kino noir niezwykła adaptacja cyklu komiksów Franka Millera. Film, który wniósł świeży dech do - zdawałoby się - zupełnie oklepanego gatunku i za jednym zamachem zrewolucjonizował sposób adaptowania komiksów w kinie.

Witaj w Sin City. To miasto przyciąga ludzi bezwzględnych, zdeprawowanych i ze złamanym sercem. Niektórzy nazywają je mrocznym. Inni nazywają je domem. Skorumpowani gliniarze. Seksowne ulicznice. Zdesperowani samozwańczy obrońcy prawa. Niektórzy pragną zemsty. Inni - odkupienia. Jeszcze inni chcą po trochu i tego, i tego. Zbieranina nieprawdopodobnych i działających nieco wbrew samym sobie bohaterów, którzy mimo wszystko próbują zrobić to co trzeba, w mieście, któremu na niczym nie zależy. Ich historie - szokujące, pełne napięcia i ciętych ripost - są tematem nowego filmu wyreżyserowanego przez Roberta Rodrigueza i Franka Millera, z gościnnym udziałem reżysera Quentina Tarantino.

W Sin City nie ma super bohaterów. Są tam tylko twardziele, ciężkie przypadki, spluwy, panienki, kochankowie i frajerzy, którzy starają się przeżyć kolejną ciemną noc.

Główny wątek filmu opowiada o losach Marva, twardego jak skała ulicznego wojownika, który zawsze robi to, co chce. Pewnego dnia spotyka na swej drodze piękność o imieniu Goldie. Spędzają razem noc, lecz rankiem Marv znajduje ją martwą w łóżku. Przeczesze całe miasto, aby pomścić śmierć jedynej osoby, która obdarzyła go odrobiną miłości.

Kolejny wątek to historia Dwighta, prywatnego detektywa, który nieustannie wpada w tarapaty, choć usilnie stara się ich unikać. Po przypadkowym zabójstwie gliniarza w Starym Mieście, Dwight zrobi wszystko, co w jego mocy, by chronić swoje przyjaciółki - królowe nocy.

Wreszcie jest tu opowieść o Johnie Hartiganie - ostatnim uczciwym gliniarzu w Sin City. Pragnie odejść ze służby z hukiem. Mimo że do przejścia na emeryturę została mu godzina, postanawia uratować jedenastoletnią dziewczynkę z rąk sadystycznego syna senatora... co przynosi nieoczekiwane skutki.

Gwiazdorska obsada Sin City obejmuje takie nazwiska, jak: Bruce Willis, Benicio Del Toro, Mickey Rourke, Clive Owen, Elijah Wood, Jessica Alba, Rosario Dawson, Michael Clarke Duncan, Carla Gugino, Josh Hartnett, Michael Madsen, Jaime King, Brittany Murphy, Nick Stahl, Marley Shelton, Powers Booth i Rutger Hauer.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share