kpb

Don (1978)

tytuł oryginalny: Don

reżyseria: Nariman A. Irani
aktorzy: Amitabh Bachchan, Zeenat Aman, Pran, Iftekhar, Om Shivpuri, Kamal Kapoor, Helen, Satyendra Kapoor

czas trwania: 166 min.
produkcja: Indie 1978

Kultowy indyjski film akcji z 1978 roku. Zaskakujący, pełen zwrotów akcji scenariusz i błyskotliwe dialogi, które weszły do języka potocznego. Do tego piękne kobiety i Big B - Amitabh Bachchan - w podwójnej roli, za którą otrzymał w 1979 roku nagrodę Filmfare. Czego chcieć więcej?

Don (Amitabh Bachchan) jest bezwzględnym szefem mafii. Choć poszukują go policjanci jedenastu krajów, kpi sobie ze stróżów prawa, powtarzając: Musicie zrozumieć jedną rzecz: nie tylko nie jest łatwo złapać Dona, to niemożliwe!

Do czasu. Don zostaje zabity, lecz wie o tym jedynie jeden człowiek - policjant DSP D'Silva (Iftekhar). Wpada na pomysł, by nie mówić publicznie o śmierci mafiosa, lecz na jego miejsce podstawić sobowtóra i w ten sposób rozpracować mafię. Znajduje Vijay'a (Amitabh Bachchan), łudząco podobnego do zabitego bandyty chłopaka o gołębim sercu, którego przekonuje do swego pomysłu.

Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem. Szybko jednak okazuje się, że w najbliższym otoczeniu Dona byli wrogowie, którzy chcieli go zabić, mszcząc się za śmierć swoich bliskich. Teraz zagrażają Vijay'owi. Na domiar złego szef policji, jedyny człowiek, który znał jego prawdziwą tożsamość ginie, a członkowie mafii orientują się w sytuacji.

Film prezentowany w ramach trzeciej edycji przeglądu Bilet do Bollywood.


Scena wprowadzająca do filmu DON:


Bookmark and Share