kpb

Alamar Express. Nowy człowiek

tytuł oryginalny: Alamar Express. El Hombre Nuevo

reżyseria: Patrycja Satora

czas trwania: 56 min.
produkcja: Polska/USA 2006

Alamar Express. El Hombre Nuevo to dokument o grupie młodych kubańskich artystów, próbujących stworzyć miejsce kulturalnej ekspresji w jednej z peryferyjnych dzielnic Hawany. Dzielnica Alamar, sowiecki relikt z lat sześćdziesiątych, powstała na gruncie idei „miasta wzorcowego”. Jest do dziś pozbawiona jakiejkolwiek struktury kulturalnej czy społecznej.
 
Dziś, młodzi ludzie, społecznie zaangażowani artyści, próbują udowodnić, że idea „nowego człowieka”, którą głosiła niegdyś rewolucja, może zostać zreinterpretowana. Przy pomocy różnie pojętej sztuki i twórczego performance’u, grupa próbuje obudzić w społeczności Hawany „nową duszę” i wysłać w świat pozytywny przekaz. Wszystko to w kubańskiej rzeczywistości, gdzie ekspresja artystyczna jest jedną z ostatnich dozwolonych przez rząd form wyrażania niezależnej myśli.
 
Twórcy filmu, poprzez niezależne głosy jednych z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystów kubańskich, udowadniają, że - mimo niesprzyjających warunków - siła tkwi w nas i sami jesteśmy w stanie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

Film prezentowany w ramach pokazów towarzyszących 8. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich.

Bookmark and Share