kpb

Whisky

tytuł oryginalny: Whisky

reżyseria: Pablo Stoll, Juan Pablo Rebella
aktorzy: Andrés Pazos, Mirella Pascual, Jorge Bolani

czas trwania: 94 min.
produkcja: Urugwaj/Argentyna 2004
premiera: 2007-08-31

MFF Cannes 2004
nagroda FIPRESCI - sekcja Un Certain Regard
Regard Original Award

Nagrody Goya 2005
najlepszy zagraniczny film hiszpańskojęzycznyWhisky, drugi pełnometrażowy film reżyserów Juana Pablo Rebelli i Pablo Stolli, został uznany za najważniejszy film latynoamerykański ostatnich lat.

Całe życie Jacobo to jego podupadająca fabryka skarpetek. Gburowate rozkazy, które wydaje swojej wiernej asystentce Marcie, są dla Jacobo jedynym kontaktem ze światem. Kobieta od lat zajmuje się wszystkimi sprawami Jacobo. Ich relacja ogranicza się jednak tylko do wspólnej pracy, w której tworzą perfekcyjnie zgraną parę.

Monotonne życie Jacobo zakłóca zapowiedź wizyty jego brata Hermana, od lat mieszkającego w Brazylii. Jacobo prosi Martę, by na czas wizyty Hermana zgodziła się udawać jego żonę. Troje bliskich sobie, a zarazem zupełnie nie znających się ludzi, podejmuje przedziwną grę pełną niezręcznych sytuacji i wymuszonych uśmiechów.

Juan Pablo Rebella powiedział o swoim filmie: Whisky to wiarygodna historia. Mogłaby się przydarzyć naprawdę. Ale przypomina mi też książkę dla dzieci, w której na każdej stronie znajduje się duża ilustracja, a na dole jedno lub dwa zdania. I tak strona po stronie, scena po scenie, wchodzi się w mały świat opowieści.


Whisky płynie pomiędzy śmiechem i wzruszeniem, aż do wspaniałego zakończenia... Thomas Sotinel, Le Monde

Whisky jest z pewnością największą niespodzianką roku. Bezbłędnie balansuje po linii subtelnego humoru. Cała opowieść zawiera się w obrazach delikatnie zabarwionych nonsensem. Gerard Lefort, Liberation

Film pełen delikatnego humoru, perfekcyjny pod każdym względem. Rewelacja! Jan Schulz Ojala, Der TagesspiegelTRAILER (wersja oryginalna):

Bookmark and Share