kpb

Euforia

tytuł oryginalny: Eyforiya

reżyseria: Ivan Vyrypayev
aktorzy: Polina Agureyeva, Maksim Ushakov, Mikhail Okunev, Yaroslavna Serova

czas trwania: 74 min.
produkcja: Rosja 2006
premiera: 2007-04-20

Grand Prix na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym 2006

Euforia - zdobywca Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym - to historia miłości, która przychodzi znienacka, rozpala zmysły i wprawia w stan euforii.

Film z zapierającymi dech zdjęciami, zrealizowanymi na otwartym stepie nad Donem to filmowy debiut rosyjskiego reżysera teatralnego Iwana Wirypajewa.

Nieoczekiwana namiętność splata losy żyjących wśród stepów ludzi. Zamkniętą w sobie, małomówną Werę, która wraz z mężem Walerym i maleńką córeczką mieszka w samotnym domu na środku bezkresnego stepu oraz Pavla, dzikiego i nieposkromionego budowniczego pływających po Donie łodzi. Uczucie, którego doświadczają to miłość niespodziewana i wprawiająca oboje w oszołomienie. Wychowani w ciągnącej się po horyzont krainie traw, w otoczeniu dzikiej przyrody, są niejako jej częścią i zawsze będą postępować zgodnie z odwiecznymi prawami natury. Zanurzają się w namiętności jak w bezkresnym stepie. Jednak zazdrosny małżonek Wery zrobi wszystko, aby rozdzielić kochanków. Rozterkom tego miłosnego trójkąta przygląda się niczym niezmącona rzeka Don, milczący świadek ich namiętności.

Swoją opowieść rosyjski reżyser snuje stosując minimalne środki wyrazu oraz zdawkowe dialogi. Wieki wpływ na nastrój jego filmu mają przepiękne zdjęcia bezkresnych przestrzeni, pokrytych nitkami krzyżujących się piaszczystych dróg.

(także: Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 1: Co nas kręci, co nas podnieca)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share