kpb

Cesarzowa

tytuł oryginalny: Man cheng jin dai huang jin jia

reżyseria: Zhang Yimou
aktorzy: Chow Yun-Fat, Gong Li, Chou Jay, Junjie Qin

czas trwania: 100 min.
produkcja: Hong Kong/Chiny 2006
premiera: 2007-03-16

Film Zhanga Yimou, twórcy Hero i Domu latających sztyletów. Cesarzowa to olśniewający wizualnie, epicki melodramat rozgrywający się w X-wiecznych Chinach.

Opowieść o rozpadającym się małżeństwie okrutnego Imperatora (Chow Yun-Fat) i jego tajemniczej żony (Gong Li), którzy wplątują się w gąszcz intryg i spisków. Imperator chce  pozbyć się swojej małżonki i za pośrednictwem lekarza systematycznie rujnuje jej zdrowie. Prawo pałacowe zabrania Imperatorowej odmowy przyjmowania leków. Świadoma spisku, planuje krwawą zemstę
w trakcie zbliżającego się festiwalu chryzantemy. Do zamachu stanu namawia najbardziej ofiarnego z trójki swoich synów (Jay Chou).

Cesarzowa Zhanga Yimou zdominowała 26. edycję najważniejszych nagród filmowych przyznawanych w Hongkongu. Najdroższa produkcja chińskiej kinematografii otrzymała 14 nominacji, w tym najważniejsze: najlepszy film, reżyser, aktor i aktorka.

W rolach głównych wystąpiła najwybitniejsza para aktorów współczesnego, chińskiego kina: Gong Li i Chow Yun-Fat.


To oszałamiający film epicki, spektakl dla oczu i dla ducha. Steven Rea, Philadelphia Inquirer

To robota geniusza kinematografii, odsłaniającego piękno i grozę dawnycyh czasów z precyzją wirtuoza. Michael Wilmington, Chicago Tribune


Oficjalna strona filmu: http://www.sonyclassics.com/curseofthegoldenflower/

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: Królowa, Cesarzowa i inne kobiety.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share