kpb

Volver

tytuł oryginalny: Volver

reżyseria: Pedro Almodovar
aktorzy: Penelope Cruz, Carmen Maura

czas trwania: 121 min.
produkcja: Hiszpania 2006
premiera: 2006-09-29

MFF Cannes 2006:
Najlepsza Aktorka: ex-aequo - Penelopa Cruz, Carmen Maura, Yohana Cobo, Blanca Portillo, Chus Lampreave
Najlepszy Scenariusz: Pedro Almodóvar
najlepszy film według krytyków

Europejskie Nagrody Filmowe 2006:
Najlepszy Europejski Reżyser 2006
- Pedro Almodovar 
Najlepsza Europejska Aktorka 2006 - Penelope Cruz 
Najlepszy Europejski Operator 2006 - Jose Luis Alcaine 
Najlepszy Europejski Kompozytor 2006 - Alberto Iglesias
film nagrodzono także Nagrodą Publiczności

Oscary 2007 - nominacja
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa -
Penelope Cruz

Złote Globy 2007 - nominacja
Najlepsza aktorka w dramacie -
Penelope Cruz


Najnowszy film Pedro Almodóvara.

Jest to zwariowana komedia, która w żartobliwy sposób opowiada o sprawach bardzo poważnych. Almódovar, po wysublimowanym Porozmawiaj z nią i prowokacyjnym Złym wychowaniu, wraca do korzeni. Zapełnia swój świat silnymi kobietami, galerią dziwacznych postaci, zawiłymi ludzkimi losami i niezwykłymi namiętnościami - wszystko to w rytmie ognistego tanga Volver.

Raimunda jest piękną kobietą, której życie nie ułożyło się tak, jak wyobrażała to sobie w dzieciństwie. Wyjechała z rodzinnej La Manchy do Madrytu, ale tu zmuszona jest mieszkać w nędznej dzielnicy zaludnionej głównie przez emigrantów. Od rana do późnej nocy pracuje dorywczo jako sprzątaczka, a w domu musi znosić swojego nieczułego męża - wałkonia.

Bohaterkę poznajemy, kiedy z 13-letnią córką - Paulą i starszą siostrą - Sole stoi nad grobem rodziców, którzy zmarli razem w tajemniczym pożarze kilka lat temu. Kobiety idą odwiedzić swoją starą ciotkę, jedyną rodzinę pozostałą w La Manchy. Staruszka wydaje się kompletnie niedołężna, ale według relacji sąsiadów doskonale radzi sobie z codziennym życiem.

Hiszpański reżyser nawiązując do poetyki swoich wczesnych filmów, opowiedział historię silnych kobiet, które same muszą o siebie dbać i którym najwyraźniej świetnie to wychodzi.

Volver okazał się również okazją do spotkania reżysera z jego dwiema ulubionymi aktorkami. W roli Raimundy wystąpiła Penélope Cruz, gwiazda, która zaistniała w światowej kinematografii właśnie dzięki roli w filmie Almodóvara - Wszystko o mojej matce. Jej matkę - Irene - zagrała Carmen Maura, która była stałą aktorką reżysera w jego wczesnych, undergroundowych i najbardziej zwariowanych filmach. Wygląda na to, że mistrz z La Manchy powraca w Volver do bardziej swobodnej atmosfery swoich wczesnych dzieł.

(także Letnie Tanie Kinobranie 2008, tydzień 4: Dzikość serca i inne namiętności)


TRAILER:

Bookmark and Share