kpb

Jak być sobą

tytuł oryginalny: I Heart Huckabees

reżyseria: David O. Russel
aktorzy: Dustin Hoffman, Isabelle Huppert, Jude Law, Jason Schwartzman, Mark Wahlberg

czas trwania: 106 min.
produkcja: USA/Niemcy 2004
premiera: 2006-08-04

Przekonany, że seria zbiegów okoliczności, które go spotykają, skrywa odpowiedź na największe zagadki świata, Albert Markovski (Jason Schwartzman) prosi o pomoc "egzystencjalną" agencję detektywistyczną..., co zmusi go do postawienia sobie pytań o sedno życia.

W celu odkrycia znaczenia tych wydarzeń, Albert zatrudnia Bernarda i Vivian Jaffe (Dustin Hoffman i Lily Tomlin) tj. Egzystencjalnych Detektywów – małżeństwo metafizyków, którzy odważnie zmagają się z zagadkami życia, nurtującymi ich klientów. W trakcie śledztwa obserwują ich z bliska, poznają codzienną rutynę, a nawet  przeprowadzają wywiady ze znajomymi oraz szefami - wszystko po to, aby rozgryźć sens ich istnienia. Oczywiście tak postawione wyzwanie wyróżnia Egzystencjalnych Detektywów od innych agencji, ale też czyni ich pracę niezwykle trudną.

Punktem wyjścia do odkrycia, kim jest Albert Markovski, są dla Bernarda i Viviane Jaffe pytania o jego przeszłość i dzień dzisiejszy. Przy tej okazji, detektywi natrafiają na zaogniający się konflikt z Bradem Standem (Jude Law), ambitnym menadżerem w sieci popularnych supermarketów Huckabees. To właśnie jego wsparcie ma pomóc Albertowi spełnić największe marzenie -  powołanie Koalicji Na Rzecz Otwartych Przestrzeni. Detektywi nabierają przekonania, że Brad, będący na pierwszy rzut oka zupełnym przeciwieństwem Alberta, może być kluczem do rozwiązania sprawy, którą się zajmują. Problem w tym, że Brad sam wynajmuje agencję detektywistyczną...

W miarę jak Bernard i Vivian powoli odkrywają  kolejne sekrety Brada oraz jego związku z modelką Dawn (Naomi Watts) - twarzą Huckabees, Albert traci wiarę w całe przedsięwzięcie i kwestionuje jego rezultaty. Zaprzyjaźnia się natomiast z innym klientem detektywów – bezkompromisowo poszukującym sensu życia strażakiem Tommym (Mark Wahlberg). Panowie postanawiają wesprzeć zajadłą przeciwniczkę Jaffów, francuską filozof Caterine Vauban (Isabelle Huppert), i razem walczyć w obronie innej wizji świata.

I tak jak Byt chce wyprzedzić Niebyt, tak Albert, Tommy, Brad, Dawn, Bernard, Vivian i Caterine stają do wyścigu po odpowiedź na najważniejsze pytania, nad którymi od stuleci głowią się najwięksi mędrcy.

Bardzo odważny wybór scenariusza. Po niezwykle popularnym „Złocie pustyni“ -  „Jak być sobą” posługuje się komedią absurdu, podczas gdy poprzedni film zadowalał się ledwie dziwactwem. I przy całym komizmie – a para Dustin Hoffmana i Lily Tomlin jest dokładnie tak zabawna jak można się tego było spodziewać – film odważnie zgłębia filozoficzne kwestie, które podejmuje. W rezultacie otrzymujemy zdecydowanie najoryginalniejszą komedię roku!
 Glenn Kenny, Premiere, 11/2004

Davida O. Russella od dawna nurtowały filozoficzne spory na temat sensu i bezcelowości życia, zależności i indywidualizmu, konwencjonalności sukcesu i idealizmu. Stąd zrodził się Albert Markovski i  Egzystencjalni Detektywi, a także cały scenariusz „Jak być sobą”. „Zaintrygował mnie bohater, który śledziłby ludzi nie po to, aby rozwiązać jakąś kryminalną zagadkę, lecz aby zbadać samo sedno egzystencji”, mówi reżyser. „Ten pomysł wydał mi się zabawny, ale widziałem w nim również kopalnię poważnych tematów.”

Pisząc scenariusz Russell czerpał z wielu różnorodnych prądów filozoficznych – od filozofii wschodu, którymi posługują się Bernard i Vivian aż do głębokiego indywidualizmu Sartre’a, pozwalającego Caterine Vauban na lepsze zrozumienie zagadki wszechświata. Reżyser odbył też szereg konsultacji z czołowymi naukowcami, aby lepiej zrozumieć rzeczywistość z punktu widzenia fizyki kwantowej.

Russell tak tłumaczy wyjątkowość „Jak być sobą”: „Często zastanawiam się, czemu w tak licznych dziś filmach niezależnych bohaterowie zmagają się z ponurym życiem, a nigdy nie odwołują się do tajemnych metod badania świadomości, których przecież nie brakowało w historii ludzkości. Nasza materialistyczna kultura sprzyja tworzeniu mrocznych opowieści, w których życie ukazane jest jako przygnębiająca walka o przetrwanie. Po części jest to wizja prawdziwa, myślę jednak, że należy pokazać jeszcze inne punkty widzenia i dać widzom chociaż promyk nadziei.


oficjalna polska strona filmu: http://jakbycsoba.monolithplus.pl/

Bookmark and Share