kpb

Last Days

tytuł oryginalny: Last Days

reżyseria: Gus Van Sant
aktorzy: Michael Pitt, Asia Argento, Lukas Haas

czas trwania: 97 min.
produkcja: USA 2005
premiera: 2006-06-02

Trzecia część trylogii Gusa Van Santa zapoczątkowanej filmami Gerry i Słoń

Last Days w reżyserii Gusa Van Santa to film, który przybliża niespokojną osobowość genialnego muzyka, dożywającego swych ostatnich dni. Michael Pitt (The Dreamers, Headwig and the Angry Inch) gra Blake’a, artystę, który wspiął się na szczyty sukcesu i teraz samotnie dźwiga na swoich barkach ciężar utrzymania kilku rodzin, a starzy przyjaciele odzywają się tylko, gdy czegoś potrzebują. Zwłaszcza pieniędzy. Last Days przedstawia kilka godzin z życia Blake’a, które spędza on w drewnianym domku na odludziu, uciekając od własnego życia.
 
Van Sant po mistrzowsku posługuje się obrazem i dźwiękiem, by wykreować unikalną atmosferę, emocjonalne tło.
 
Widzimy Blake’a jak spaceruje pośród wysokich, potężnych drzew. Widzimy go jak rozbiera się, by wykąpać się w strumieniu. Następnego ranka wraca do domu - eleganckiej choć zaniedbanej posiadłości.
 
Wiele osób stara się go odszukać: przyjaciele, menadżer, wytwórnia, nawet prywatny detektyw. Ale Blake nie chce, by go znaleziono. Swoje ostatnie godziny chce spędzić sam w samotności. Ukrywa się przed jednym zatroskanym przyjacielem, a od innego się odwraca. Gości akwizytora książek telefonicznych, spędza noc w podziemnym klubie rokowym. Spaceruje wśród drzew i pisze nową piosenkę, swój ostatni rock & rollowy akt buntu. 
 
Inspiracją dla tego filmu były ostatnie dni Kurta Cobaina.

Last Days było pokazywane podczas przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Blues, flamenco i inna muzyka

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzyki.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share