kpb

Good Night, and Good Luck

tytuł oryginalny: Good Night, and Good Luck

reżyseria: George Clooney
aktorzy: David Strathairn, George Clooney, Patricia Clarkson, Jeff Daniels, Robert Downey Jr.

czas trwania: 93 min.
produkcja: USA 2005
premiera: 2006-02-24

4 Nominacje do Złotych Globów: Najlepszy Film - Dramat, Najlepsza Reżyseria (George Clooney), Najlepszy Aktor (David Strathairn), Najlepszy Scenariusz (George Clooney, Grant Heslov)

Festiwal Filmowy w Wenecji 2005 - Nagroda za Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz (George Clooney i Grant Heslov), Puchar Volpi dla Najlepszego Aktora (David Strathairn), Nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (FIPRESCI) oraz Nagroda Specjalna za Filmowy Wkład w Ochronę Praw Człowieka (Human Rights Film Network Special Mention).

Europejska Nagroda Filmowa 2005 za Najlepszy Film Nieeuropejski.

Fabuła filmu bazuje na wydarzeniach z życia legendarnego dziennikarza stacji CBS Edwarda R. Murrowa, który w połowie lat 50. wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu, inicjatorowi kampanii, w której znane osobistości ze świata amerykańskiej polityki, kultury i show biznesu oskarżane były o działalność na rzecz komunistów. Działania Murrowa i Freda Friendly'ego, producenta prowadzonego przez niego programu, przyczyniły się do zakończenia działalności McCarthy'ego i Komisji Parlamentarnej do Spraw Działań Antyamerykańskich. (Stopklatka.pl)

Rok 1953. Telewizja jest jeszcze w powijakach, gdy ceniony dziennikarz Edward R. Murrow (David Stathairn) prowadzi w stacji CBS popularny dokumentalny program informacyjny "See it Now", prezentujący wydarzenia mijającego dnia. Murrow odpowiada za niego wspólnie z producentem Fredem Friendlym (George Clooney); jest także gospodarzem talk showu "Person to Person". Murrow ma do dyspozycji zespół oddanych swojej pracy reporterów, którzy poszukują kontrowersyjnych tematów. Wszyscy oni będą kiedyś gwiazdami telewizyjnymi, ale na razie rozpoczynają dopiero swoje kariery zawodowe.

Murrow z zespołem wywołują burzę historią pilota Milo Radulovicha, który został zwolniony ze służby w marynarce wojennej, ponieważ rzekomo stanowił "zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju". Uznano go winnym bez przeprowadzenia procesu. Wszystkie zarzuty przeciwko pilotowi okryte są tajemnicą. Murrow decyduje się ujawnić całą sprawę w swoim programie, pomimo sprzeciwu szefa.

W tym samym czasie niezwykle wpływową postacią staje się Joseph McCarthy, senator z Wisconsin, przewodniczący Komisji do Spraw Działalności Antyamerykańskiej. Senator prowadzi osobliwą kampanię mającą na celu oczyszczenie kraju z komunistów. Jego nieustanne poszukiwania osób mających, w jego mniemaniu, powiązania z partią komunistyczną, wywołują prawdziwą paranoję w świadomości społecznej. Zakres władzy McCarthy'ego jest tak duży, że w wyniku jego oskarżeń są zwalniani z pracy i zmuszani do emigracji znane osobistości ze świata polityki i kultury.

Murrow podejrzewa, że senator może mieć coś wspólnego ze zwolnieniem Radulovicha i obawia się, że organizowane przez McCarthy'ego zamknięte przesłuchania mają ukryć fakt, że brakuje mu rzeczywistych dowodów. Program o Radulovichu zostaje wyemitowany.

Good Night, And Good Luck będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych filmów roku. Ale obraz ten ma też szerszy wymiar, który sprawia, że staje się on wydarzeniem nie tylko filmowym. Może stać się on dzisiaj w Polsce bezcennym głosem w dyskusji o wolności mediów oraz ich roli w obronie demokracji i swobód obywatelskich.

Mój najnowszy film opowiada o bohaterze, który bronił praw demokracji i wolności informacji. Poprzez 'Good Night, And Good Luck' chcę poruszyć sumienia, pokazać, że i dziś, w czasach skorumpowanych mediów, odważne i krytyczne dziennikarstwo ma jedyną rację bytu (...) Jest szansa na to, że jeden dzieciak na sto będzie teraz wiedział, kim był Murrow, z kimś o nim porozmawia i zrozumie, że jeśli strach przed terroryzmem używany jest jako broń, to demokracja także może być niebezpieczna.
(George Clooney )

W przedoscarowych spekulacjach zdecydowanym faworytem do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Aktor jest odtwórca głównej roli David Strathairn.

Bookmark and Share