kpb

Wierny Ogrodnik

tytuł oryginalny: The Constant Gardener

reżyseria: Fernando Meirelles
aktorzy: Ralph Fiennes, Rachel Weisz

czas trwania: 129 min.
produkcja: USA/Niemcy/Wielka Brytania 2005
premiera: 2005-10-21

Oscary 2006: najlepsza aktorka drugoplanowa - Rachel Weisz
- 3 nominacje: najlepszy scenariusz- Jeffrey Caine, najlepsza muzyka - Alberto Iglesias, najlepszy montaż
 
Złote Globy: najlepsza aktorka drugoplanowa
- 2 nominacje: najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria
Nagrody Brytyjskiego Przemysłu Filmowego BAFTA: najlepszy montaż
- 8 nominacji, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia

Adaptacja thrillera Johna le Carré'a w mistrzowskim wykonaniu Fernando Meirellesa, reżysera Miasta Boga i Miasta ślepców. W głównych rolach filmu występują Ralph Fiennes (LektorPająk) i Rachel Weisz (Jagodowa miłość i Źródło).

W zapomnianym przez Boga i ludzi północnym rejonie Kenii znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Tessy Quayle (Rachel Weisz), błyskotliwej i przebojowej aktywistki. Głównym podejrzanym staje się jej towarzysz podróży, lokalny doktor, który przepadł bez wieści, a znalezione dowody wskazują, że była to zbrodnia w afekcie. Sandy Woodrow (Danny Huston) i Sir Bernard Pellegrin (Bill Nighy) oraz inni członkowie Brytyjskiej Wysokiej Komisji są pewni, że ich kolega, pozbawiony ambicji i flegmatycznie usposobiony Justin Quayle (Ralph Fiennes), ich uznaniu pozostawi rozwiązanie nieprzyjemnej sprawy śmierci jego żony. Nie mogli się jednak bardziej pomylić....

Wykorzystując konwencję melodramatu i kryminału szpiegowskiego Wierny ogrodnik obnaża mechanizmy nadużyć władzy, podnosi problem zbiorowej społecznej odpowiedzialności i gigantycznych zysków jednego z największych sektorów biznesu: przemysłu farmaceutycznego.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Hanami, Babel - i inne spotkania na krańcach świata.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share