kpb

Zatoichi

tytuł oryginalny: Zatoichi

reżyseria: Takeshi Kitano
aktorzy: Takeshi Kitano, Tadanobu Asano, Michiyo Ogusu, Yui Natsukawa

czas trwania: 116 min.
produkcja: Japonia 2003
premiera: 2005-01-07

MFF w Wenecji 2003: Nagroda Publiczności
Nagroda Specjalna za reżyserię
MFF w Toronto 2003: Nagroda Publiczności


Widowiskowy film Takeshi Kitano o niewidomym mistrzu miecza, który podróżując po kraju staje w obronie niewinnych. Zatoichi jest klasycznym bohaterem japońskiego kina, który podbił ekrany Dalekiego Wschodu serią filmów z lat 60. (z Shintaro Katsu w roli tytułowej). Nowa odsłona opowieści o Niewidomym Szermierzu nie jest jednak tylko hołdem złożonym legendzie, ale oryginalną, autorską wariacją na temat kina samurajskiego, urzekającą ironią i pastiszową stylizacją. 

Japonia, XIX wiek. Zatoichi (Beat Takeshi) to niewidomy tułacz, który zarabia na życie uprawiając hazard i dorabiając jako masażysta. Ale za tą fasadą kryje się Zatoichi-mistrz miecza, obdarzony błyskawicznym refleksem i cięciami zapierającymi swą precyzją dech w piersiach.

Zatoichi dociera do odległego górskiego miasteczka, opanowanego przez gang Ginzy (Ittoku Kishibe). Bezwzględny Ginzo pozbywa się każdego, kto stanie mu na drodze, szczególnie skutecznie, odkąd zatrudnił Hattori (Tadanobu Asano), potężnego samurajskiego ronina. Wkrótce złowrodzy najemnicy Ginzo zaczynają polować na Zatoichiego. Ze swoim legendarnym mieczem u boku, Zatoichi podąża ścieżką swego przeznaczenia.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między dobrem a złem.


ZWIASTUN (z polskimi napisami):

Bookmark and Share