kpb

Deszcz

tytuł oryginalny: Baran

reżyseria: Majid Majidi
aktorzy: Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Mohammad Amir Naji, Abbas Rahimi

czas trwania: 94 min.
produkcja: Iran 2001
premiera: 2005-01-03

MFF w Montrealu 2001:
Grand Prix
wyróżnienie Jury Ekumenicznego


Historia miłosna osadzona w ogarniętym chaosem i cierpiącym z powodu nędzy Iranie. Opowiada o niespodziewanej namiętności, rodzącej się między irańskim chłopcem i uciekinierką z Afganistanu. Temat filmu został wybrany nieprzypadkowo - w czasie kręcenia filmu (przed 11 września 2001) w Iranie znalazło się ponad 1,4 miliona afgańskich uchodźców.

Czasy współczesne w Teheranie. Na budowie, której większość pracowników stanowią afgańscy uchodźcy, 17-letni Irańczyk Lateef prześladuje młodego Afgańczyka Rahmata. Wini go za utratę ciepłej posady prowadzącego stoisko z herbatą. Po pewnym czasie odkrywa, że Rahmat to w rzeczywistości Baran, piękna i cicha nastoletnia dziewczyna, zmuszona do pracy po tym, jak jej ojciec w wyniku wypadku został kaleką. Początkoe zaskoczenie Lateefa przeradza się stopniowo w ciekawość, zauroczenie, aż wreszcie chłopak zakochuje się bez pamięci.

Majid Majidi, reżyser znakomicie przyjętych w Polsce Dzieci niebios i Kolorów raju, opisuje tragedię współczesnych Afgańczyków w Iranie, którzy są wykorzystywani w pracy i prześladowani przez władze. Surowy realizm, wartka narracja, urzekające kompozycje kadrów i przekonująca gra aktorów składają się na obraz, który stanowi jeden ze świetniejszych przykładów współczesnego irańskiego kina, przywołującego najlepszą tradycję włoskiego neorealizmu.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Kino jest kobietą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share