kpb

4. Piętro

tytuł oryginalny: Planta 4a

reżyseria: Antonio Mercero
aktorzy: Juan Jose Ballesta, Luis Angel Priego, Gorka Moreno, Alejandro Zafra, Marcos Martinez

czas trwania: 100 min.
produkcja: Hiszpania 2003
premiera: 2004-11-05

22. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! - Nagroda Międzynarodowego Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży
Nagroda za najlepszą reżyserię na festiwalu Filmowym w Montrealu
Mostra de Valencia, 2003 - Nagroda Publiczności
Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni: Złoty Gryfon

Scenariusz filmu oparty jest na sztuce teatralnej Alberta Espinosa, opisującej jego własne doświadczenia.

Akcja filmu dzieje się na oddziale onkologicznym jednego z hiszpańskich szpitali dziecięcych. Jego bohaterami są kilkunastoletni pacjenci w trakcie chemioterapii, często po amputacji kończyn. Choroba jednak nie zabija w nich nastoletniej, niepohamowanej niczym chęci życia. Kiedy na badania szpiku kostnego trafia do szpitala Jorge, zgrana już ze sobą grupa nastolatków bierze go pod swoje skrzydła.

W przerwach między zabiegami ścigają się na wózkach po szpitalnych korytarzach, robią kawały lekarzom, przeżywają swoje pierwsze miłości.

Antonio Mercero umiejętnie prowadzi widza od śmiechu, poprzez łzy do wzruszenia.

Reżyser o filmie: Walczyć z bólem. Pisarz i filozof, José Antonio Marina, napisał, że "głównym, największym zadaniem rozumu jest walka z bólem". To właśnie robią młodzi bohaterowie naszego filmu: walczą z bólem. Do koktajlu swojego młodego życia wrzucają po trochu humoru, solidarności i miłości (ale prawdziwej i naturalnej, nie udawanej czy chwilowej). Wstrząsają tym koktajlem, ale bez niepotrzebnej gwałtowności, i w efekcie wychodzi 4. piętro. Poczęstujcie się, spróbujcie zawartości kieliszka wypełnionego po brzegi muzyką, a będziecie śmiać się i płakać ze wzruszenia. I zrozumiecie dlaczego 4. piętro, film o walce z bólem, dzięki swoim młodym bohaterom, zamienia się w film o podróży w kierunku światła i nadziei.

Film prezentowany w ramach przeglądu
Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 5: 33 sceny, 21 gramów, 9 songs - czyli wszystko jest liczbą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share