kpb

Trio z Belleville

tytuł oryginalny: Les Triplettes de Belleville

reżyseria: Sylvain Chomet

czas trwania: 82 min.
produkcja: Francja/Belgia/Kanada 2003
premiera: 2004-01-09

Oryginalna francuska animacja pełną zadziwiających pomysłów wizualnych i czarnego humoru. To niezwykły sen, który mógłby śnić Tim Burton albo Jean-Pierre Jeunet i Marc Caro, autorzy Delicatessen i Miasta zaginionych dzieci - surrealistycznych, mrocznych bajek dla dorosłych. Ekscentryczna Madame Souza pedałuje przez ocean do swingującego miasteczka Belleville w poszukiwaniu wnuczka - geniusza kolarstwa, porwanego przez mafię.

Reżyser Tria..., Sylvain Chomet, zaskakująco miesza konwencje i style: czarną komedię łączy z filmem gangsterskim, thriller przeplata scenami rodem z wodewilu. Także warstwa wizualna i muzyczna to konglomerat różnych elementów. Karykaturalne, przerysowane sylwetki bohaterów widzimy na tle monumentalnych scenografii, raz nawiązujących do gotyku, raz do Art Deco. Tytułowe Belleville to miasto będące połączeniem współczesnych metropolii z wyimaginowanymi Gotham lub Metropolis. To wszystko utrzymane w brązach i sepii, jak ze starych fotografii, co przywołuje klimat przełomu lat 40. i 50. Na ścieżce dźwiękowej z kolei, epoka swingu zmiksowano z piosenkami w stylu Edith Piaf oraz takimi eksperymentami jak wykorzystanie odkurzacza w roli instrumentu muzycznego. Dzięki tym zabiegom powstał świat, w którym może zdarzyć się absolutnie wszystko.

Sylvain Chomet zadebiutował w świecie filmu animowanego w 1996 roku doskonałą krótkometrażówką La Vieille dame et les pigeons (Starsza pani i gołębie). Film ten powstawał ponad siedem lat, ale ostateczny efekt okazał się znakomity. 25-minutowy obraz nominowano m.in. do Oscara oraz uhonorowano licznymi nagrodami w tym prestiżowym wyróżnieniem za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 1997 roku. Trio z Belleville jest pełnometrażowym debiutem reżysera, rezultatem pięcioletnich prac międzynarodowego zespołu grafików.

A film zaczyna się tak: wychowywany przez babcię Champion jest samotnym, małym chłopcem, któremu radość sprawia tylko zabawa z psem Bruno i jazda na rowerze. Zauważając jego pasję, babcia - Madame Souza - postanawia poddać malca rygorystycznemu treningowi. Mijają lata i Champion staje się godny swego imienia. Jako doskonały kolarz kwalifikuje się do słynnego wyścigu Tour de France. Jednak podczas jednego z etapów, Champion zostaje porwany przez dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni. Madame Souza i wierny pies Bruno wyruszają, by ocalić chłopca. Jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im przepłynąć ocean i dotrzeć do wielkiego miasta Belleville...

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 5: Z miasta do miasta.


PIOSENKA otwierająca film:

Bookmark and Share