kpb

Historie miłosne

tytuł oryginalny: Historie miłosne

reżyseria: Jerzy Stuhr
aktorzy: Jerzy Stuhr, Jerzy Nowak, Katarzyna Figura, Dominika Ostałowska, Irina Ałfiorowa, Karolina Ostrożna, Teresa Sawicka

czas trwania: 89 min.
produkcja: Polska 1997

(click HERE for English version!)

FF w Gdyni 1997
Grand Prix: Złote Lwy


MFF w Wenecji 1997
nagroda FIPRESCI, nagroda jury katolickiego


Drugi film wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra (pierwszym był Spis cudzołożnic oparty na prozie Jerzego Pilcha), znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę.

Film o strukturze moralitetu, w którym przedstawione są cztery warianty losów mężczyzny po 50-tce zdającego przed tajemniczym Ankieterem (w tej roli Jerzy Nowak) rachunek ze swojego uczuciowego życia. Jerzy Stuhr wciela się kolejno w postaci - doktora z polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, prowincjonalnego księdza, pułkownika wojska polskiego i "szemranego" biznesmena-kryminalisty.

Wątki poszczególnych postaci splata motyw miłości, która nagle pojawia się w życiu dorosłych, już doświadczonych życiowo mężczyzn. W doktorze zakochuje się studentka, pułkownik spotyka się z Rosjanką, dawną miłością poznaną podczas olimpiady w Moskwie. Podczas prowadzonej spowiedzi ksiądz poznaje swoją córkę. Biznesmen jest wierny swojej narzeczonej Kryśce, która przysporzyła mu wielu kłopotów.

Film prezentowany w ramach cyklu Polskie kino po angielsku.

Bookmark and Share