kpb

Krwawa niedziela

tytuł oryginalny: Bloody Sunday

reżyseria: Paul Greengrass
aktorzy: James Nesbitt, Tim Pigott-Smith, Nicholas Farrell

czas trwania: 107 min.
produkcja: Wielka Brytania / Irlandia 2002
premiera: 2002-06-21

MFF w Berlinie 2002:
Złoty Niedźwiedź
Nagroda Jury Ekumenicznego

Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób.

To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami a Brytyjczykami. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

Krwawa Niedziela to film o walce o pokój, nakręcony w surowym, realistycznym stylu. Bohaterami opowieści są działacze ruchu Civil Rights, młodzi buntownicy, generałowie, a także zwykli żołnierze. Chociaż czas akcji obejmuje zaledwie jeden dzień, film ma prawdziwie epicki rozmach. Nie jest tylko zapisem zdarzeń, pokazuje wszystkie strony i odcienie problemu, oraz całą paletę ludzkich zachowań i emocji. 

Film prezentowany w ramach: Retrospektywa twórczości Jima Sheridana.

(także: Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Dziwny jest ten świat)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share