kpb

Monsunowe wesele

tytuł oryginalny: Monsoon Wedding

reżyseria: Mira Nair
aktorzy: Naseeruddin Shah, Lillete Dubey, Shefali Shetty

czas trwania: 114 min.
produkcja: Indie 2001
premiera: 2002-04-26

MFF w Wenecji 2001: Złoty Lew
Złote Globy, BAFTA - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe - nominacja: Screen International Award

Przy okazji zbliżającego się wesela Aditi i Hemanta przybywają do Delhi ich krewni z różnych zakątków świata, między innymi z USA, Australii i Dubaju. Podczas gorączkowych przygotowań do uroczystości wychodzą na jaw nadzieje, obawy, długo skrywane tajemnice i sekrety rodzinne, które sprawiają, że szykowana ceremonia staje pod znakiem zapytania.

Monsunowe wesele Miry Nair, hinduskiej artystyki, reżyserki Kamasutry i Vanity Fair, to olśniewający wizualnie, niosący optymistyczne przesłanie film. Jest to radosny, pełen humoru i błyskotliwych obserwacji poemat o miłości, rodzinie i przywiązaniu do tradycji. Z całego filmu bije niezwykła energia, którą wytwarzają muzyka, kolor, ruch i taniec. To plastyczny i nasycony emocjami obraz apoteozy życia. Reżyserka z humorem portretuje swoich bohaterów.

Ten film to także hołd dla miasta. Reżyserka pokazuje współczesne Delhi jako fascynujący wielokulturowy tygiel, gdzie tradycja, sięgająca kilku tysięcy lat, styka się z nowoczesnym światem, gdzie szacunek dla starych obyczajów miesza się z odrzuceniem świętości, a niewinność z rewolucją seksualną.

Film wypełniają różnorodne piosenki. Nie ma w nich jednak żadnej sztuczności - są manifestacją emocji bohaterów i wybuchają spontanicznie, a reżyserka sprawia, że także widzowie odczuwają ich radosny nastrój. Słuchamy tradycyjnych pieśni indyjskich, a także popu, jazzu. Muzyka nie jest tylko przerywnikiem w akcji, wręcz przeciwnie - doskonale wpisuje się w atmosferę całego filmu, stając się tym samym jego dodatkowym bohaterem. Oprócz magicznej muzyki film czaruje widza niezwykle pięknym obrazem. Istna feeria kolorów wypełnia każdy kadr.

Monsunowe wesele zdobyło Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Jagodowa, Monsunowa - i inne twarze miłości.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share