kpb

Cienie

tytuł oryginalny: Schatten - Eine nächtliche Halluzination

reżyseria: Arthur Robison
aktorzy: Alexander Granach, Fritz Kortner, Lilli Herder

czas trwania: 85 min.
produkcja: Niemcy 1923

Wybitny, wyrafinowany estetycznie, niemiecki film ekspresjonistyczny.


Cienie zaskakują niezwykłym, poetyckim stylem i odważną próbą opowiadania wyłącznie za pośrednictwem obrazu (film jest pozbawiony plansz z napisami!).


Tajemniczy iluzjonista ze swoim teatrzykiem cieni gości na przyjęciu odbywającym się w zamku. Gospodarz jest chory z zazdrości ze względu na obecność czterech mężczyzn, którzy starają się uwieść jego żonę. Kiedy przedstawienie się rozpocznie, namiętność zapanuje nad rozsądkiem, a rzeczywistość nie będzie już tym, czym była.


W filmie dominują ujęcia cieni, sylwetek i odbić. Za znakomite zdjęcia odpowiada operator Fritz Arno Wagner (autor zdjęć do M - Mordercy Langa czy Nosferatu Murnaua).


Lotte Eisner w Ekranie demonicznym deklaruje, że reżyser Robison porusza cieniami z równą maestrią, jak jego dziwny iluzjonista. Siegfried Kracauer w słynnej książce Od Caligariego do Hitlera twierdzi, że Cienie należą do największych arcydzieł niemieckiego ekranu.


Partnerem pokazu jest Goethe-Institut w Krakowie.


muzyka na żywo | live music: Eta Hox & Pruski


| An exceptional German expressionist film, telling the story only with images (no intertitles!). A lavish party, a jealous husband, a flirtatious wife, amazed guests and a shadow theatre. A tale of what could happen - or maybe has already happened?

 

Wcześniej w ramach 10. Festiwalu Filmu Niemego oraz 22. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share