kpb

eXistenZ

tytuł oryginalny: eXistenZ

reżyseria: David Cronenberg
aktorzy: Ian Holm, Jennifer Jason Leigh, Jude Law, Willem Dafoe

czas trwania: 93 min.
produkcja: Francja/Kanada/Wlk. Brytania 1999

info: Gry na dużym ekranie

MFF w Berlinie 1999
Srebrny Niedźwiedź za szczególne osiągnięcia artsytyczne - David Cronenberg

Play it. Live it. Kill for it


Jeden z najciekawszych filmów fantastycznych lat 90., który w oryginalny sposób wykorzystuje motyw rzeczywistości wirtualnej.

eXistenZ, wyreżyserowany przez Davida Cronenberga, wplątuje widzów w niebezpieczną grę i zaciera granicę między fikcją a realnością.


Fabuła toczy się wokół nowej, mającej właśnie wejść na rynek gry. Projektantka, Allegra Geller, dokonuje prezentacji „eXistenZ”, w którą gra się, obsługąc organiczną konsolę, podłączoną do rdzenia kręgowego gracza za pomocą bio-portu. Cronenberg wprowadza widza w osobliwy świat, istniejący równolegle do tego, w którym żyjemy. Bohaterowie filmu znajdują się w absurdalnej rzeczywistości wirtualnej. Widz raz po raz usiłuje się odnaleźć to w normalnym, to w wirtualnym świecie, które przenikają się nawzajem. Rozgrywający „eXistenZ” bohaterowie, Allegra Geller i Ted Pikul, napędzani przez brak zaufania i obłęd, pogrążają się w pozornym świecie gry.

W filmie występują Jennifer Jason Leigh (Obłęd, Mechanik), Jude Law (Bliżej, Wróg u bram), Ian Holm (Pan życia i śmierci) i Willem Dafoe (Święci z Bostonu, Angielski pacjent).

Pokaz w ramach przeglądu Gry na dużym ekranie.

(także: Wakacyjny Przegląd Filmowy: Letnie Tanie Kinobranie 2007)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share