kpb

Kropla słońca

tytuł oryginalny: A Napfeny ize

reżyseria: Istvan Szabo
aktorzy: Ralph Fiennes, William Hurt, Rachel Weisz, Rosemary Harris, Jennifer Ehle

czas trwania: 173 min.
produkcja: Węgry/Niemcy/Kanada/Austria 1999

Europejskie Nagrody Filmowe: najlepszy aktor - Ralph Fiennes, najlepsze zdjęcia - Lajos Koltai, najlepszy scenariusz
3 nominacje do Złotych Globów: najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepsza muzyka - Maurice Jarre

Historia trzech pokoleń żydowskiej rodziny Sonnenscheinów na Węgrzech, od 1900 roku po dzień dzisiejszy. Akcja skupia się na trzech kolejnych męskich potomkach odtwarzanych przez Ralpha Fiennesa. Ich losy ściśle łączą się z historią. Dotyczą ich związków z kobietami, dróg do kariery i zmagań z własną duszą. Rewolucje, obie wojny światowe, stosunek społeczeństwa do ich pochodzenia... wszystko to ma wpływ na ich życie. Zmieniają nazwisko na bardziej "węgierskie", potem przechodzą na wiarę katolicką, co jednak nie uchroni ich przed najgorszymi doświadczeniami w historii XX wieku.

Postać Adama Sonnenscheina/Sorsa była wzorowana na życiu i śmierci dwóch wybitnych, przedwojennych, węgierskich szermierzy pochodzenia żydowskiego: Attili Petschauera i Endre Kabosa. Endre Kabos był złotym medalistą w szermierce na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku.

Istvan Szabo, reżyser Kropli słońca, tak mówi o swoim filmie: Uważam za niezwykłe, że jeden człowiek, niech to będzie na przykład mój dziad, przeżył Monarchię Austro-Węgierską, czasy nazizmu i komunistycznego reżimu. W zeszłym stuleciu przed ludźmi stawały niesamowite wyzwania. Bezustannie konfrontowali się z zagrożeniem własnego bezpieczeństwa, a jednak tak samo starali się kochać, pracować, dążyli do szczęścia. Chciałem przedstawić ten chaos, tę walkę. Mój film ukazuje jak trzy z pozoru odmienne od siebie reżimy, z których każdy obiecuje szczęście, dokonują w końcu podobnie ohydnych czynów w imię ulepszenia społeczeństwa. Doświadczyło tego kilka pokoleń, aż w końcu musiało nadejść takie, które zbuntowało się przeciw takiej kolei rzeczy.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 9: Między nami a rodziną.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share