kpb

Milczący las

tytuł oryginalny: Schweigend steht der Wald

reżyseria: Saralisa Volm
aktorzy: Henriette Confurius, Noah Saavedra, August Zirner, Robert Stadlober

czas trwania: 95 min.
produkcja: Niemcy 2022
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

MFF w Berlinie 2022: Compass-Perspektive Award (nominacja)


Anja, studentka odbywająca praktykę w lesie niedaleko czeskiej granicy, dostrzega podczas badań coś niepokojącego w próbkach ziemi. W położonej nieopodal miejscowości spędzała jako dziecko wakacje. Tu też przed laty zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach jej ojciec. Sprawa nigdy nie została wyjaśniona, a akta sprawy zamknięte. Anja, która kwateruje w tym samym co przed laty domu, ma nadzieję, że natknie się na jakieś ślady, które pozwolą jej odkryć rodzinną tajemnicę. Niestety wokół panuje zmowa milczenia, a prace, które Anja wykonuje, odkrywając kolejne warstwy ziemi na leśnej polanie, zaczynają budzić niepokój wśród mieszkańców. Coraz więcej osób radzi jej, aby porzuciła to zajęcie i wyjechała z wioski. Dziewczyna zastanawia się, skąd zainteresowanie jej badaniami i czy ma to związek z zaginięciem jej ojca.


Bohaterka filmu Saralisy Volm nie przez przypadek nosi nazwisko Grimm, a nawiązań do słynnych autorów niemieckich baśni jest sporo: nieprzyjazny las jako miejsce akcji, postaci budzące grozę i młoda dziewczyna w niebezpieczeństwie. Jednak historia, którą opowiadają twórcy filmu, z bajką ma niewiele wspólnego. Jest próbą zmierzenia się z mechanizmami kolektywnego wyparcia wydarzeń z przeszłości i konsekwencjami jakie za to ponosi miejscowa społeczność.


| Anja Grimm returns to the remote forest area where her father disappeared without a trace when she was eight years old. Her sudden appearance triggers a brutal murder. Disturbances in the forest floor and pointer plants force her on the trail of deeper layers of guilt and crime and trigger a catastrophe.


Prezentowany w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego 2023.

 

Bookmark and Share